Фото Анни Кравчук, Православний табір-рафтінг Соколині гори
Як виховати і зберегти віру в Бога у дітей?
Читайте також: Як протікає процес відходу від Христа у молоді
У цей період може початися перелом у релігійному житті. Колишнім шляхом йти вже нікуди. Власний внутрішній стан представляється огидним, хоча юнак або дівчина, можливо, ще й не вміє назвати його гріховним. Є бажання знайти справжній, високий, прекрасний і довговічний сенс життя, тому що жити, не знайшовши такого змісту, значить тягнути жалюгідне, безбарвне, безцільне, нудне існування.
У цей фатальний момент перелому молодого життя в душі раптом, якимось загадковим і таємничим шляхом, загоряється певне світло, виникає певне свіже й радісне почуття, з'являється певна надія: життя не нісенітниця.
Звідки береться ця впевненість, що життя не нісенітниця? Що таке життя? Дотепер молода думка схилялася до механічного світогляду - життя є сукупність атомів і сил і їхній безперервний рух і взаємодія; життя є причинним ланцюгом явищ, із сукупності яких складається вся картина світового, земного й людського існування. І раптом у цьому величезному, безмежному й бездушному механізмі молода душа починає почувати присутність чогось живого, великого, розумного й прекрасного - присутність Бога. Звідки це почуття? Багато обставин можуть цьому сприяти; головне те, що надломилася віра у свою молоду непогрішність, глибоко відчулася своя внутрішня неспроможність. Не стало опори в самому собі. З'явилася потреба в іншій, більш сильній опорі.
Душа стоїть на певному розпутті. Вона перебуває в стані хиткої рівновагу. Колишні впливи лікування втратили над нею свою, владу. Нові сили в ній ще не визначилися. Кожен, навіть незначний, поштовх може мати в цей момент надзвичайне, вирішальне значення для всього життя.
Релігійні переживання дитинства, які спливли з підсвідомої області, зненацька почутий церковний дзвін, книга, що випадково потрапила в руки, зустріч і розмова із глибоко й щиро віруючою людиною, відвідування монастиря, таємнича й мовчазна краса природи, яскравий художній образ і багато чого іншого може сприяти тому, що підготовлений уже в душі перелом раптом знайде свій результат. Прокинеться дитяча віра, яскраво й солодко дороговказною зіркою зайнявшись у душі. Життя одержує раптом зміст, є бажання жити, працювати в ім'я спаленого в душі ідеалу. Старий матеріалістичний світогляд виявився непридатним. Новий релігійний світогляд зігрів душу й осмислив життя.
Згадуючи свою власну молодість, я знаходжу в ній підтвердження, що саме таким шляхом, шляхом багаторічної внутрішньої драми відбувалося й у нас повернення до втраченого релігійного світогляду й ідеалу. Релігійне почуття, яке пробудилося в душі, відразу ж по-іншому освітило світ і життя. Молода душа починає бачити красу й велич світу, з'являється віра у вищий зміст і значення життя, відкривається серце до прийняття Євангелія.
Починає тягти до церкви, до богослужіння, до сповіді, до причастя, хоча думки нерідко залишаються ще єретичними.
І коли в молодій душі, після пережитого раніше хаосу, починають говорити ці інші почуття й потреби, тоді сміло можна сказати, що душа вже врятована. Тут починається новий період духовного життя, коли утвердившись на камені гірким досвідом придбаної, а не свідомо засвоєної віри, - людина починає свідомо будувати на цій підставі своє життя.
Продовження
гранд кулінар - центральна страва будь-якого столу -
це картопля. Варена, смажена, запечена,
в салатах і супах, страви з картоплі щодня
присутні на нашому столі. Жодне свято
не обходиться без кулінарних
витворів з картоплі
це картопля. Варена, смажена, запечена,
в салатах і супах, страви з картоплі щодня
присутні на нашому столі. Жодне свято
не обходиться без кулінарних
витворів з картоплі