Увійти за допомогою:
Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Пророк Малахія
  Святий пророк Малахія походив з коліна Завулонового. Він жив і…
 • Різдво Христове
  Підбірка публікацій про Христове Різдво - більше 50-ти цікавих…
 • Сценарій вертепу "Божі пастушки"
  Дійові особи: 4 Пастушки, і Ангел. (Пастушки й Ангел входять на…
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Святитель Спиридон Тріміфунтський
  Святитель Спиридон Тріміфунтський народився в кінці III століття на…
 • Популярне
 • Святитель Спиридон Тріміфунтський
  Святитель Спиридон Тріміфунтський народився в кінці III століття на…
 • Сценарій вертепу "Божі пастушки"
  Дійові особи: 4 Пастушки, і Ангел. (Пастушки й Ангел входять на…
 • Молитва на Новий рік
  Господи Боже, всього видимого й невидимого творіння Сотворителю, Ти…
 • Зачаття св.Анною Пресвятої Богородиці
  Свята Анна, мати Пресвятої Богородиці, була молодшою дочкою священика…
 • Пророк Малахія
  Святий пророк Малахія походив з коліна Завулонового. Він жив і…
 • Різдво Христове
  Підбірка публікацій про Христове Різдво - більше 50-ти цікавих…
 • Опитування
  Скільки Вам років?
  до 13
  14-17
  18-23
  24-29
  30-39
  40-50
  більше 50
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Січень 2022    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Січень 2022 (3)
  Грудень 2021 (4)
  Листопад 2021 (3)
  Жовтень 2021 (4)
  Вересень 2021 (2)
  Серпень 2021 (3)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Причини та витоки постання Московського Патріархату 1589 року

  1-ша частина

  2-га частина


  Причини та витоки постання Московського Патріархату 1589 рокуОзнайомлюючись з історичними матеріалами в далекій ретроспективі доапостольських часів, критично оцінюючи історичні шляхи розвитку різних християнських сповідань і християнської цивілізації в цілому, розмірковуючи про сучасне становище Церкви, ми не можемо не визнати, що справді у Російської Православної Церкви є свій особливий шлях. Мабуть, Російська Церква являє собою той стрижень історичного шляху Росії, де віра у власну обраність і авторитетність є критерієм і визначає основні параметри її розвитку.

  Після отримання патріаршого статусу Московська Церква з кожним роком зростала і зовнішньо, і внутрішньо. Значна роль православного Московського патріарха, бажання духовної владної верхівки розширити сфери впливу на увесь православний світ були причиною постійного прагнення поглинути Київську митрополію. Після незаконного приєднання у 1686 р. Української Православної Церкви до Московської перша швидко відчула на собі традиційні для авторитарної Москви речі, наприклад, цензуру, яку наполегливо нав’язували видавництву Києво-Печерської лаври уже з кінця ХVІІ ст. З приходом до влади царя Петра І Київська митрополія, підпорядкована Московському Патріархату, втратила рештки самостійності. Було брутально порушено таємницю сповіді, а сама Церква фактично перетворилася на окремий відділ таємної поліції Російської імперії, виконуючи водночас функції міністерства великодержавної пропаганди і основного інструмента русифікації підкорених Московією православних народів. Відповідна тенденція посилилася після того, як 1721 р. інститут патріарха в Російській Православній Церкві було ліквідовано.

  З огляду на усі ці події у житті РПЦ автор монографії, звернувшись до історії, науково довів, що утворення Московського Патріархату 1589 р. – далеке від московського популярного поняття «канонічності», яким так часто оперують представники «Русского Православия»; супроводжувалося обманом, шантажем та підкупом і було такою ж незаконною справою, як самовільне відокремлення Московської митрополії від Константинополя 1448 р., такою ж цинічною, продажною і брудною акцією, як приєднання Київської митрополії до Московської Церкви 1686 р.

  Потрібно пам’ятати, що основною сутнісною ознакою історичного джерела є здатність відображати реальні події, явища і процеси. Водночас джерело не тільки відображає факти минулого, а й само собою є історичним фактом, частиною історичної дійсності. І як би не було привабливо для представників РПЦ, з точки зору мирського самолюбства, розглядати проголошення Московського Патріархату як високе визнання гідності Московської Церкви – потрібно, незалежно від віросповідання і конфесійності завжди залишатись духовно тверезим, самокритичним, просто по-християнськи усвідомлювати історичне призначення Російської Церкви і не доводити ці уявлення до рівня гіперболи.

  Розбудовуючи свою державу, йдучи важким шляхом творення Єдиної Помісної Православної Церкви, українці повинні переглянути і уточнити й свою історію, ґрунтуючись на правді, достовірних відомостях й історичних подіях, щоб у майбутньому не доводилось щось приховувати, виправдовувати або переписувати. Процес переписування «історії» Росії триває досі, а прикрашена канонічними гіперболами «історія» РПЦ надихнула автора перевірити джерела, доступну читачеві літературу, зіставити думки і матеріал стосовно утворення патріаршого престолу в Москві та подати у своїй книзі.

  Сподіваюся, що мій скромний труд стане у нагоді тим, хто досліджує чи просто цікавиться історією Російської Православної Церкви.

  диякон Іван Сидор, кандидат церковно-історичних наук,
  викладач Київської православної богословської академії


  Придбати книгу в автора можна за тел.: 097-7777-434
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com