ХРИСТИЯНСЬКЕ ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ
Апостол Павло в посланні до Ефесян говорить: "Батьки! Не дратуйте дітей своїх, а виховуйте їх у нагадуванні й застереженні Божому!" (Ефес. 6.4). Якщо хочеш, щоб твій син був слухняним, то з дитинства виховуй його " у нагадуванні та застереженні Божому". Не думай, що слухання Божественного Писання для нього буде зайвою справою. Звідти він дізнається корисні для себе слова "шануй батька свого і матір свою". Не кажи: "Слухання Писання - справа монахів; невже я повинен сина свого зробити монахом?" Це страх опанував тобою. Чому ти боїшся того, що є дуже вигідним? Зроби сина християнином. Адже і мирянам украй необхідно навчатися жити за вченням, яке міститься в Писанні. Особливо це стосується дітей, оскільки у своєму юному віці вони ще багато чого не знають. Проте, не знаючи Божественних істин, вони є обізнаними в язичницькій літературі, яка розповідає про життя попередніх поколінь, що тремтіли від страху перед смертю та корилися пристрастям. Твій син має потребу у "нагадуванні й застереженні Божому". Чи не є безглуздим навчати дітей різним мистецтвам, посилати їх до училища, нічого не шкодуючи для їхньої освіти; а про виховання " в нагадуванні й застереженні Божому" не турбуватися? Через це ми і пожинаємо гіркі плоди виховання, адже наші діти стають нахабними, нестриманими, неслухняними, розпутними!
Отже, не чинімо так, а прислухаймось до настанови блаженного Павла й виховуймо своє чадо, даючи приклад благочестя та примушуючи з раннього дитинства читати Писання.
Чому ж, скажіть мені, не берете приклад із попередніх поколінь? Особливо ви, жінки, мали б наслідувати славних древніх жінок. Якщо у тебе народилася дитина, то бери приклад із Ганни, матері Самуїла. Послухай, як вона вчинила: Ганна відразу принесла свою дитину до Божого храму. Хто б із вас не хотів, щоб ваш син був один раз Самуїлом, ніж тисячу разів царем всесвіту? Ви запитаєте: "Як це можливо?" Чому ж не можливо? Лише забажайте цього і доручіть дитину Тому, Хто може її такою зробити. "Хто ж, - ви запитаєте, - це може зробити?" - Бог. Тому Ганна і доручила Йому свого сина. Сам Ілій мав небагато хисту до виховання. Окрім того, як він цим міг займатися, якщо не мав сили, щоб упоратися з власними дітьми? Але віра й старанність матері зробили неможливе. Народивши первістка, вона не казала: "Зачекаю, нехай дитина виросте, насолодиться життям; нехай його юнацькі роки минають під моїм наглядом". Зовсім ні. Ганна прагнула лише якомога швидше присвятити сина Богові. Така жіноча мудрість має бути прикладом і для нас, чоловіків. Ганна залишила свого сина у Божому храмі і цим прославила свій шлюб. Адже, подарувавши дитину Господові, вона засвідчила, що у подружньому житті шукала не тілесних утіх, а прагнула догодити Богу. Саме тому Ганна, яка у минулому була неплідною, народила дітей, а також сподобилася бачити славу й шану сина Самуїла.
Джерело: Писанка - православний дятячий сайт.