Питання про роль жінки у Церкві багаторазово піднімалось протягом всієї історії християнства, починаючи з перших десятиліть існування Церкви. Тому коли в двадцять першому столітті задається це питання, то найчастіше мається на увазі власне, не роль - про це проповідував Сам Христос, і писав ще Апостол Павло, а актуальна проблема взаємин чоловіків та жінок в сім'ї, в суспільстві і в Церкві. У церковній свідомості ця проблема звичайно виражена в тому, що бородаті чоловіки в чорному володіють адміністративною владою, яку жінці не дають, навіть якщо вона приклеїть собі бороду і одягне чорний халат [1]. З точки зору сучасної Західної світської культури, до якої належать не тільки жителі Сполучених Штатів, але й в досить значній мірі і жителі європейських країн, - у наявності дискримінація Церкви проти жінки, тільки за те, що вона народилася жінкою. Тому здається трохи дивним, що вказувати жінкам на їх місце в Церкві запросили мене - бородатого чоловіка в чорній одежі, наділеного деякою адміністративною владою у своїй парафії, тобто в малій частині Церкви.
Що ж, поділюся з вами своєю думкою: місце жінки в церкві - з лівого боку, тобто з того боку, з якого на іконостасі розміщена ікона Божої Матері. Втім, треба зауважити, що таке розташування робить більшу честь жінкам, ніж чоловікам. Справа в тому, що коли священик підносить молитву Богу як один з нас, тобто обличчям на схід, то по його праву руку розташовані чоловіки. Коли ж з царських врат у благословенні або через Святі Дари до нас виходить Сам Христос, то по Його праву сторону стоять саме жінки. Таким чином, якщо ми уявимо собі Христа, що стоїть в царських вратах і відокремлює овець від козенят (Мт. 25:32), то саме жінки стоять по правиці, а чоловіки - ліворуч (33).
Звичайно, все це сказано в напівжарт, і питання про стосунки гендеру в Церкві дуже складне, тобто складене з багатьох частин. Постараємося розглянути деякі з них.
Продовження - Кілька зауважень про Церкву та суспільство
Фото: Володимира Лалакіна, 2013 р.
Переклала українською Катерина Тимик,
Православний молодіжний веб-портал hram.lviv.ua
Переклала українською Катерина Тимик,
Православний молодіжний веб-портал hram.lviv.ua