Ікона "Собор Всіх Святих"
"Святі" фрагмент ікони"Страшний Суд", 16 ст., Долина
В українському іконописі сцена поклоніння всіх святих трактувалась згідно Об'явлення, тому найчастіше зображались лише у складі Страшного Суду. Святі тут згруповані за рангами (праотці, святителі, пустельники, мучениці і т.д.).
"Святі" фрагмент ікони"Страшний Суд", 2 пол. 16, с. Вовче
Окремий сюжет, де зображено десятки, а то й сотні святих, зовсім не характерний нашій традиції, на противагу російській, де одним із завдань іконописця було помістити на одній іконі як можна більше персонажів, дарма що вони виходили зовсім мініатюрними і не придатними для сприймання. Починаючи з останньої чверті 17 ст. така композиція з'являється і в українському іконописі, але у більш символістичному сприйнятті, без прагнення перелічити всіх святих поіменно. На основі такої композиції утворились ікони із зображенням місцевих святих - Отців Києво-Печерської лаври, Святих Волинської землі і т. д.
18 ст, Києво-Печерська лавра
Повертаючись до класичної схеми, що походить зі Страшного Суду, слід згадати про цікаве зображання моління святих у притворі Троїцької Надбрамної церкви. Як звично, вони розміщені у групи, проте під їх ногами бачимо алегоричні зображення тварин, що відповідають рангам святих. Наприклад, під рангом преподобних отців - могутніх і непохитних християн - мальовано слона.
"Апостоли", розписи притвору Троїцької Надбрамної церкви, м. Київ, 1 пол. 18 ст.
У іншому храмі Києво-Печерської лаври, церкві Всіх Святих, даний сюжет зображено у зовсім несподіваній формі. Замість розміщення в намісному ряді іконостаса, храмовий образ утворюється у молільному ряді. Так, замість звичних нам дванадцяти апостолів і Христа посередині, бачимо шість рангів святих, а на середньому образі - дванадцять рангів Сил Небесних із Михаїлом по центрі. А вже над ним - Новозавітня Трійця. Певним чином це перегукується із католицькою традицією розміщувати храмовий образ на центральному місці.
"Богородиця і святі діви", стінопис притвору Троїцької Надбрамної церкви, м. Київ, 1 пол. 18 ст.
"Праотці" стінопис притвору Троїцької Надбрамної церкви, м. Київ. 1 пол 18 ст.
Молільний та пророчий ряди іконостасу храму Всіх Святих, Києво-Печерська лавра, м. Київ, 18 ст.
"Небесне Воїнство" - центральна частина стінопису "Собор всіх святих" перед Михайлівським Золотоверхим монастирем, м. Київ
За матеріалами Михайла Скопа