З В Е Р Н Е Н Н Я
Освяченого Помісного Собору
Української Православної Церкви Київського Патріархату
до українського народу
з приводу розповсюдження епідемії ВІЛ/СНІД
Освяченого Помісного Собору
Української Православної Церкви Київського Патріархату
до українського народу
з приводу розповсюдження епідемії ВІЛ/СНІД
Дорогі браття і сестри! Шановні співгромадяни!
Від Української Православної Церкви Київського Патріархату звертаємося до вас з приводу все більшого поширення в Україні вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) та захворювань на синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Епідемія ВІЛ/СНІД, яка стала в останні десятиріччя минулого століття проблемою для всього людства, набуває в нашій державі все більш загрозливих масштабів. За темпами розповсюдження цього захворювання Україна посідає одне з перших місць у світі. З проблеми, про яку ми раніше чули тільки із засобів масової інформації, СНІД перетворюється на проблему, яка може торкнутися кожного через особисте інфікування або захворювання когось з рідних і близьких. Тому ніхто не повинен байдуже ставитися до викликів, які ставить перед нами епідемія ВІЛ/СНІД. Усвідомлення значущості цієї проблеми та можливих шляхів зменшення загрози від епідемії сприятимуть реальним зрушенням у питанні боротьби зі СНІДом.
Статистика захворюваності в Україні свідчить, що майже всі випадки інфікування ВІЛ стаються двома шляхами – статевим та через ін’єкції ін’єкційних наркоманів. Кількість випадків інфікування через медичні маніпуляції, переливання інфікованої крові та ін. – мінімальна. Тому здоровий спосіб життя, дотримання норм суспільної моралі – перший і найголовніший засіб убезпечити себе від захворювання.
Церква схвалює і підтримує зусилля державних і громадських організацій, спрямовані на запобігання розповсюдженню епідемії ВІЛ/СНІД. Проте не завжди така боротьба буває ефективною, а інколи її форми є морально неприйнятними.
На жаль ми можемо спостерігати, що під виглядом боротьби зі СНІДом часом здійснюється пропаганда вільного статевого життя та погано прихована реклама презервативів. Організатори таких кампаній намагаються запевнити суспільство, а особливо молодь, в тому, що використання презервативів є найкращим способом зберегти себе від зараження на ВІЛ. У людей намагаються створити враження, що головна небезпека зараження смертельною інфекцією полягає не у позашлюбних статевих відносинах і необмеженому нормами моралі статевому житті, а у відсутності презервативів під час статевих відносин. Церква категорично не сприймає подібні кампанії, вважаючи їх аморальними і безвідповідальними.
Такі кампанії спотворюють саму природу статевих відносин, як спілкування в любові чоловіка і дружини, як виконання Божої заповіді людству плодитися і розмножуватися, і наповнювати землю. Статевий акт поза шлюбом заради задоволення своєї похоті безперечно є гріхом. Пропагувати гріх, навіть під виглядом боротьби зі СНІДом – аморально і гріховно. Неприйнятними є також випадки залучення до кампаній з боротьби проти епідемії ВІЛ/СНІД осіб, які публічно ведуть аморальний спосіб життя, навіть якщо вони є відомими і талановитими у своїх сферах діяльності.
Засуджуючи подібні способи «боротьби зі СНІДом» та констатуючи, що головною причиною зараження на ВІЛ є недотримання здорового і морального способу життя, Церква співстраждає всім інфікованим і жертвам СНІДу та закликає до співстраждання суспільство.
Діагноз ВІЛ – це не вирок, і від людини, яка захворіла, не потрібно відвертатися. Навпаки – саме таким людям найбільше потрібна наша увага, любов і піклування. Дотримання ж елементарних норм безпеки майже стовідсотково убезпечує від ризику заразитися під час спілкування з інфікованими.
Господь заповідав нам виявляти свою любов до ближніх у справах милосердя, в тому числі – у милосердному і дбайливому ставленні до хворих. Згідно слів Євангелія той, хто допомагає хворому, полегшує його тілесні й душевні страждання – той виявляє свою любов до Самого Господа Ісуса Христа. Тому підтримувати інфікованих ВІЛ та хворих на СНІД, які потребують особливої турботи – християнське покликання.
Наша молитва до Бога про зцілення хвороби і полегшення страждань хворих також є справою заповідуваного Богом милосердя і важливим внеском у боротьбу зі СНІДом та його наслідками. Тому Помісний Собор Київського Патріархату закликає всіх вірних нашої Церкви і всіх співгромадян у своїх приватних та церковних молитвах згадувати тих, хто хворий на СНІД, та просити їм у Господа полегшення страждань і зцілення.
Освячений Помісний Собор закликає на всіх Боже благословення!
Від імені Помісного Собору,
ФІЛАРЕТ
Патріарх Київський
і всієї Руси-України
Джерело: Прес-центр Київської Патріархії