Старший син Володимира Мономаха народився у 1076 році і при хрещенні отримав ім’я Феодора. Ще мав лише 12 років, а дід його – великий князь Київський Всеволод, послав княжити у Новгородську землю. А в 19 років він став зразком мужності і християнського великодушшя у боротьбі із Чернігівським князем Олегом, котрому блаженний князь кілька разів випрошував прощення у великого князя, хоча той убив його брата Ізяслава і двічі віроломно нападав на самого Мстислава, намагаючись захопити Новгород.
У цей час князь Давид Ігоревич уже вдруге (1110р) змістили з Володимир-Волинського столу, який тепер знову перейшов у руки великого князя Святополка на основі Любецької згоди. Але новому великому князю не стільки була потрібна Волинь, як Новгород.
Тому великий князь Святополк домовився із Мономаховичами (Новгород знаходився у їх володінні) та іншими князями у 1102 році, щоб князя Мстислава перевели на Володимир-Волинську землю, а на його місце послали сина Святополка Ярослава.
Виконуючи волю батька і великого князя, Мстислав прибув до Києва з новгородцями і боярами Мономаха. Новгородці ніяк не згоджувались прийняти нового князя і відповіли Святополку: “Ось ми прийшли сказати тобі, що не хочемо ні Святополка, ні його сина, якщо дві голови у твого сина, то посилай його у Новгород. Мстислава дав нам Всеволод, ми виростили для себе князя, коли ти сам відійшов від нас”. Довго Святополк сперечався із новгородцями, але ті постановили на своєму, взяли із собою Мстислава і пішли до Новгорода. Тоді Святополк почав свого добиватися з іншого боку: він женить свого сина Ярослава, що сидів у Володимирі-Волинському, на дочці блаженного Мстислава.
Шлюб став найбільшою причиною до ворожнечі між Ярославом і Мономахом, і це привело Мстислава на Волинь. Ярослав Волинський дуже погано відносився до своєї дружини, Мономах з іншими князями у 1117 році ще раз прийшов до Володимира і оточив його, простоявши два місяці під стінами. Ярослав змирився, але через деякий час, підбадьорений поляками, знову хоче добитися переваги над Мономаховичами, проганяє свою дружину, дочку Мстислава. За ці зловживання Володимир Мономах виганяє його із Володимира. Ярослав у 1123 році прибув до міста із мадярами, поляками і чехами оточивши його.
Тоді у Володимирі сидів другий син Мономаха Андрій. Мстислав княжив у Білгороді біля Києва, куди у 1117 році був переведений своїм батьком. Мономах став збирати дружину проти Ярослава, але на швидку допомогу Андрію був посланий Мстислав з невеликим військом. Останній ще не доїхав до Володимира, як облога була знята, внаслідок смерті Ярослава, котрого вбили два поляки. Союзники, приголомшені його смертю, розійшлися по домівках, посилаючи послів із подарунками для встановлення миру.
Князю Мстиславу залишилося лише прикрашати Волинь на користь свого брата Андрія і, очевидно, тоді і будуються Василівський монастир у Володимирі і Димитрівська церква – у Луцьку. Це стає дуже правдоподібно, бо, як свідчить передання, князь Мстислав на випускав ніякої нагоди, в котрій йому усміхалась удача, щоб не ознаменувати її і не збудувати на честь цієї події храму. Так після перемоги над Олегом Чернігівським, ним була заснована Благовіщенська церква на городищі біля Новгорода; після щасливого походу на ще дику Естонію у 1113 році – кам’яний храм на княжому дворі, після другого походу на Естонію, взявши Едеппе і багато полонених,– храм на честь Великомученика Георгія. Тому і на Волині після безкровної перемоги над своїм зятем і кривдником дочки Ярославом будує монастирі і соборний храм у Володимирі, церкву у Луцьку, що лежав на його дорозі до Києва, де ще в цей час преподобний Никола Святоша ніс подвиги у Київському Печерському монастирі, а сам Луцьк належав сім’ї Мономахів.
Блаженний Мстислав, ставши Великим князем Київським, у 1125 році ходив стопами свого батька: у 1127 році відігнав половців не тільки за Дон, але й за Волгу, покарав Полоцьких князів, котрі відмовилися допомагати йому у цій боротьбі проти ворогів християнства. У 1131 році він ще ходив війною на язичницьку Литву, а на пасхальному тижні 15 квітня 1132 року, на 56 році життя, помер і був похоронений у Київському храмі Великомученика Феодора.
Його пам’ять Церква звершує 28 квітня (н.ст.), в день його кончини.
Старший син великого князя Київського Володимира Мономаха Мстислав народився в 1076 році й у святому хрещенні був названий Федором. Його батько, внук Ярослава Мудрого, один із най…
Після смерті князя Володимира між його синами почалася боротьба за Київський престіл. Його успадкував старший син Святополк, одружений з донькою польського короля Болеслава. Побоюю…
Святий Олег Романович онук великого князя чернігівського Михаїла, убитого в орді в 1244 році. У 1274 році Олег разом зі своїм батьком Романом Михайловичем був у поході проти Литви.…
У 1125 році Великий князь Київський Мстислав дав в уділ своєму сину Ростиславу (у хрещенні Михаїлу) Смоленськ. Понад тридцять років князь розбудовував свою вотчину. По всьому князі…
Преподобний Феодор, князь Острозьський, здобував славу влаштуванням храмів і захистом Православ'я на Волині від насилій папізму. Він походив від роду святого рівноапостольного княз…
Володимир — онук рівноапостольного князя Володимира і старший син великого київського князя Ярослава Мудрого та княгині Анни — народився в Києві в 1020 р. Уже в 1034 р., тобто в чо…
Благовірний князь Андрій народився біля 1111 року, його батько – князь Юрій Довгорукий, а мама – дочка половецького хана Аепи Асеневича, котрий прийняв християнство, дід – знаменит…
У 1043 р. князь Ярослав видав заміж свою сестру Марію Добронегу за польського короля Казимира, а свого сина Ізяслава оженив на його сестрі Гертруді, про благочестя якої описується …
Святий князь Ярослав Мудрий народився в 978 р. і був сином св. рівноапостольного великого князя Володимира і Рогнеди. Близько 1010 року він заснував місто Ярославль і заклав тут пе…
В українських князів, починаючи з рівноапостольного князя Володимира, існував благочестивий звичай засновувати храми на честь своїх Ангелів-охоронців. Храм на честь великомученика …
Святий благовірний князь Георгій (Юрій) був сином великого князя Всеволода, на прізвище Велике Гніздо. Народився у 1189 році. На Володимирський великокняжий престол вступив у 1212 …
Преподобний Микола Святоша (Святослав), князь Чернігівський, Печерський чудотворець, в Ближніх печерах (1143), був правнуком великого князя Ярослава Мудрого і сином князя Давида Св…
Борис і Гліб, в хрещенні Роман і Давид, святі князі-страстотерпці, молодші сини святого рівноапостольного київського князя Володимира Святославвовича, загнули в міжусобиці після йо…
Під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія 21 серпня 2020 року Божого відбулося чергове засідання Священного Синоду Української Православної Цер…
Феодорiвська (Федорівсько—Костромська) ікона Божої Матері написана євангелістом Лукою і близька по іконографії до Володимирської ікони Божої Матері. Назву свою ікона отримала від в…
Святий благовірний князь Михайло Тверський народився в 1272 році вже після смерті свого батька великого князя Ярослава Ярославича, рідного брата святого благовірного князя Олександ…
Преподобний Григорій був пострижений у чернецтво в Києво-Печерському монастирі при преподобному Феодосії. Пам'ять - 21 січня, а також 11 жовтня і в 2-у Неділю Великого посту.
Наша розповідь про Києво-Печерського угодника Феоктиста, який народився в середині ХІ ст. Лінія його земного життя досить проста: чернець, а потім ігумен Києво-Печерського монастир…
Блаженний Нифонт народився на околиці міста Києва в сім’ї благочестивих, добропорядних і заможних батьків. Рік його народження невідомий. У святому хрещенні був названий Микитою. Щ…
Князь Ярослав,прозваний у народі Мудрим,завершив християнізацію Київської Руси, хоч навернення деяких віддалених племен тривало ще довго після його смерті. Ярослав продовжував розп…
Коментарі (0)
Facebook
Довідка
Бажаєте висловитися?
Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів.
Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com