Перший тиждень Великого посту
Другий тиждень Великого посту
Георгіївський собор - головний храм чоловічого монастиря (с. Пляшева, Рівненська обл., Україна)
Другий тиждень Великого посту
Георгіївський собор - головний храм чоловічого монастиря (с. Пляшева, Рівненська обл., Україна)
Особливості 3-го тижня Великого посту
Субота третьої седмиці (тижня) Великого посту - день особливого поминання покійних, поминальна субота. Кожен з нас повинен розуміти всю важливість цієї молитовної пам'яті. Що ми тут, на землі, виступаємо в ролі якоїсь опори. Ми молимось про спокій душі, відпущення гріхів і якщо ми робимо це дійсно від чистого серця, то даємо неймовірну підтримку своїм близьким.
Хрестопоклонна неділя
У неділю третьої седмиці Великого Посту на Всеніщнім бдінні в центр храму виноситься Животворчий Хрест Господній, якому поклоняються віруючі протягом всього наступного тижня до п'ятниці.
Коли відбуваються поклони, співається:
Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і Святеє Воскресіння Твоє славимо!
Раніше Великий піст був тісно пов'язаний не тільки з Христовою Пасхою, а й з Таїнством Хрещення. Вважалося, що час Великого посту для людей, які називаються оголошеними (тобто готовими до прийняття святе Хрещення) - особливий підготовчий період, до якого вони походять з особливою увагою і трепетом. Для нас це перш за все спогад про хресні страждання Христа Спасителя нашого, про те що Він пішов на це заради нас. Хрест - це наша опора, наше зміцнення у вірі.
Ось що говорить про це в одній зі своїх проповідей митрополит Антоній Сурожский:«Хрест нам говорить про те, що Бог нас настільки любить, що Господь готовий померти, аби ми жили, тільки б ми ожили від смерті гріховної. Будучи настільки улюбленими, хіба ми не можемо в ці дні Посту, духовної весни, дійсно радіти? Можемо. Хрест нам об’явлений якраз як надія, як впевненість в Божій любові і в Його перемозі, як впевненість в тому, що Бог нас настільки любить, що все можливо, що ми можемо сподіватися на все».
Що можна їсти в третю неділю Великого посту?
Можна їсти овочі, фрукти, крупи різного роду, але не дозволяється споживати їжу тваринного походження (молоко, яйця, м'ясо і рибу), також з понеділка по п'ятницю, якщо на ці дні не випадає будь-яке свято, не вживається і рослинна олія. Однак слід пам'ятати, що всі ці правила прописані в монастирському статуті. Миряни (тобто не ченці), як правило, постять м'якше - наприклад, обмежуються лише у їжі тваринного походження і риби (або риби в будні дні).
Четвертий тиждень Великого посту
Переклад українською: Катерина Тимик, Православний молодіжний веб-портал hram.lviv.ua