Любов - це стан душі, і властива тільки людині, як образу Божому. А ми знаємо, що Бог є любов. Любов - це нормальний стан людини. Раніше про любов між чоловіком і жінкою не говорили взагалі. Говорити про це почали в аристократичних колах, начитавшись французької літератури.
У колишні часи говорили не «я його люблю», а «я його жалію». Слово «любов» чулося в храмі, а не вдома. Чи означає це, що не було любові? Ні. Саме слово «жалію» означає, що щось жалить людину, кусає, тобто я знаходжуся по відношенню в змозі болю за цю людину. Ось яка вона, справжня любов. Так людина визначав своє почуття до нареченої (нареченого) - бажання допомогти, причетності його життя і стражданням. Людина співчуває іншій людини, тому говорить «я його (її) жалію». Тобто любов проявляється тоді, коли людина хоче і не може не розділити скорботу коханої людини, коли її проблеми стають твоїми власними. Якщо цього немає, то це вже прояв нелюбові.
А далі потрібно перевірити себе часом. Адже ми живемо в духовному світі, ми знаємо, що є таке явище, як чарівність. Людина може зачаруватись, і в такому стані вона знаходиться, як би у сп'янінні. Тобто, коли людині добре, але вона здатний зробити нетверезий вчинок, який приведе її (людину) до дуже поганих наслідків. Якщо сподобалася дівчина, це не означає, що це справжня любов. Почуття потрібно перевірити часом.
Є чудовий вірш Пушкіна, в якому є такий рядок: «я не хочу засмучувати вас нічим». Це приклад того, що людина піднялась від еросу до агапе. Тобто, від любові тілесної до любові духовної. Це ж - шлях подолання нещастя, страждання нещасної любові.
Допомогти оцінити свій стан допомагає цитата апостола Павла (1 Кор. 13:4-8), яку називають гімном любові: «Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою, усе зносить, вірить у все, сподівається всього, усе терпить. Любов ніколи не перестає, хоча і пророцтва припиняться, і мови замовкнуть... А тепер залишаються ці три: віра, надія, любов; але любов з них більша».
Можна перевірити свої почуття, згадавши, що «любов не шукає свого». Любов проявляється, перш за все, у відсутності егоїзму.
Стан любові, звичайно, не простий, і для того, щоб якось аналізувати його, треба розуміти, що людина створена трискладовою - в ній є дух, душа і тіло. У грецькій мові є два або навіть три поняття кохання. Для нас з них важливі ерос (плотська любов) і агапе (любов душевна). Різниця між ними ясна. Тобто, якщо в людині є тільки еротичне начало, то це не любов. Це, скажімо так, потяг, обумовлений біологією.
Але людина пошкоджений гріхом. І те, що в ній було закладено від Бога, - потяг до протилежної статі, в людині затьмилося і зрушила у бік тваринної частини. Якщо спочатку дух керував душею, а душа - тілом, то тепер тіло керує душею... Колись насолода було тільки духовною, тільки в тому вигляді, який називався агапе, а еротичної любові не було.
Існуючі еротичні відносини, навіть ті, які узаконені моральним законом людини, все одно свідчать про затьмарення. Людина стала гірше тварини, оскільки тварини з'єднуються лише в певні періоди. Самка не підпустить самця, наприклад, під час вагітності. Людство ж, чим довше існує, тим більше розбещується. Якщо у тварин все відбувається з метою відтворення, то у людини заради певних відчуттів. Раніше про любов так багато, як зараз, не говорили, але її було більше.
Зараз - не так. Чому? Давно сказано, що й наприкінці світу «через збільшення беззаконня у багатьох охолоне любов».
7 липня 2010 року увечері Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у Свято-Покровському кафедральному соборі м. Львова разом із митрополитом Рівненським і Острозьким Євсевіє…
Любов прекрасна і цінна в будь-якому випадку. Навіть якщо вона невзаємна. З одного боку, невзаємна любов робить людину нещасною, з іншого, на якомусь глибинному рівні, вона робить …
Є великий сенс у подоланні страждань, тому що людина, долаючи їх правильно, гартується і вдосконалюється. Таким стражданням може бути і невзаємне кохання. Але тут важливо те, як це…
Любов терпляча та добра. Любов не ревнива и і не хвастлива, і це не гордо. Любов не груба, не егоїстична і не засмучує інших. Любов не рахує помилок, які були зроблені. Любов не ща…
Любов між чоловіком і жінкою - це не якась особлива любов, яка принципово відрізняється від інших видів любові. Від любові між матір'ю і дитиною, між друзями. Це та ж сама любов, т…
Любов є вершина всієї досконалості, а щоб зійти на вершину, треба пройти всі щаблі. Щоб набути любов, любов до Бога, любов до ближнього, треба, насамперед, щоб стали неможливими гр…
Бог є любов'ю, і Своїм Воскресінням Він приніс на землю, дарував нам любов і всх нас кличе до любові. Без любові все - ніщо. Обов'язок без любові робить людину дратівливою, справед…
Любов можлива, тільки якщо дві людини пов'язані один з одним центрами існування, а значить кожен з них сприймає себе з глибини свого існування. Тільки в такому «центральному пережи…
Зазвичай свої бесіди з старшокласниками про сім’ю я починаю з пояснення понять любові і закоханості. Любов - це коли «два в плоть єдину». Коли здійснилося якесь єднання двох осіб в…
Справжнє, добре християнське життя може бути тільки у того, хто має у собі віру Христову і намагається жити за цією вірою, тобто добрими ділами виконувати волю Божу. Добрі діла є в…
Свята Церква вчить: під образом і подобою Божою треба розуміти дані Богом людині сили душі й розум, волю, почуття; а під подобою Божою треба розуміти здатність людини спрямовувати …
Коли Бог створив перших людей, то побачив, що дуже добрі вони є, що у створеній людині немає ніяких суперечностей, тобто людина своєю любов'ю тягнулася до Бога. Людина являла собою…
Найголовніше в житті – це любов. Про це говорять нам і досвід, і Священне Писання. У тій мірі, в якій в житті людини є любов, в тій мірі вона здійснює своє покликання людське. Любо…
Бог є любов, тому будь-який гріх - це злочин проти любові, він веде до розриву з Богом та іншими людьми, отже, є гріхом проти Церкви. Тому той, хто грішить, відпадає від Церкви і п…
Митрополит Антоній Суржський в одній з кращих своїх бесід про кохання і шлюб сказав: «Любов - дивовижне почуття, але це не лише почуття, це - стан всієї істоти. Любов починається в…
Дружба між чоловіком і жінкою - це одне з найтонших питань, тому що тут грань між дружбою і більш особистими стосунками досить слизька. Дружба - це коли люди дивляться не один на …
Проповідь митрополита Антонія Сурозького у 19-ту неділю після П’ятидесятниці. Про християнську любов В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. У сьогоднішньому євангельському читанні Хри…
Допомога була у всіх віках природнo-людським добрим ділом. Так було колись і так залишилось. Нас не потрібно вчити про її необхідність, про її важливість, про її цінність. Все зроз…
Істинна любов передбачає взаємність. Якщо це любов, де Господь - посередник, де зароджується духовне тяжіння один до одного, бажання самовіддано служити іншому, там, як правило, є …
Людині дані заповіді Божі, зберігаючи які, вона тим самим здобуває собі благодатне вічне життя. Але все горе в тім, що не завжди людина цінує це багатство - виконання Божественних …
Коментарі (0)
Facebook
Довідка
Бажаєте висловитися?
Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів.
Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com