Недільний день - одне з найбільш новаторських християнських встановлень, День Господній, пов'язаний з цілісною вірою Церкви. Таке значення неділі витікає з того, що цей день в календарі - prima sabbati, перший день "після суботи". І це "після суботи" дуже точно описує значення недільного дня - після семи днів, після закінчення часу, настає перший день нового часу, нового творіння, часу, не підвладного більше смертному часу світу цього. Проте вся історія недільного дня в Церкві - це історія поступової втрати цього сенсу. Усе середньовічне канонічне право, спочатку західне, а потім і східне, перетворює неділю на християнську суботу...
Правила ті ж - не можна працювати, ще чогось робити не можна, виходить недільне видання "Нью-Йорк Таймс" - усі ознаки старозавітної суботи в наявності.
Недільний день зберіг свій первинний, християнський сенс у Літургії (але хто нині слухає слова Літургії?!), проте у свідомості більшості людей повністю його втратив. Він перетворився з якоїсь таємничої причини - "по волі Божій!" - в суботу, тобто старозавітна субота, день відпочинку, пересунулася на п'ятницю у мусульман, у християн - на неділю, втративши свій первинний сенс.
Священик Олександр Шмеман