Пророк Даниїл походив зі знатного роду. При завоюванні Навуходоносором Єрусалиму в 606 році до Р. X. юний Даниїл разом з іншими юдеями потрапив у вавилонський полон. Там 15-річного Даниїла і інших найздібніших юнаків віддали в школу для підготовки до служби при царському дворі. З Даниїлом навчалися троє його друзів: Ананія, Мисаїл та Азарія. Протягом кількох років вони вивчили місцеву мову і різні халдейські науки. При вступі до школи цих трьох юнаків перейменували на Шадраха, Мешаха та Авденаго.
Однак, з прийняттям язичницьких імен, юнаки не змінили віри своїх батьків. Боячись опоганитись язичницькою їжею, вони просили свого вихователя видавати їм їжу не з царського столу, окроплену ідольською кров’ю, а просту, рослинну. Вихователь погодився, з умовою, що після десяти днів харчування рослинною їжею, він перевірить їх здоров’я і самопочуття. Наприкінці пробного періоду ці юнаки виявилися здоровішими за інших, що харчувалися м’ясом з царського столу, і вихователь їм дозволив вживати їжу на свій розсуд. За відданість правдивій вірі Господь нагородив юнаків успіхами в науках, і вавилонський цар, що був присутній на іспиті, зрозумів, що вони кмітливіші за його вавилонських мудреців.
Після закінчення занять Даниїл з трьома друзями був призначений на службу при царському дворі і тут перебував у званні придворного сановника протягом всього часу царювання Навуходоносора і його п’яти наступників. Після підкорення Вавилону він став радником царів Дарія мідійського та Кіра перського.
Бог наділив Даниїла здатністю розуміти значення видінь і снів, і цю здатність він виявив, пояснивши Навуходоносорові два його сни, які сильно збентежили царя (Дан. 1 і 4). У першому сні Навуходоносор бачив величезного і страшного боввана, зробленого з чотирьох металів. Камінь, скотився з гори, розбив боввана в порох і сам виріс у велику гору. Даниїл пояснив цареві, що бовван символізував чотири язичницькі царства, які повинні були змінити одне одного, починаючи з вавилонського і закінчуючи римським. Таємничий камінь, розтрощивши боввана, символізував Месію, а утворена гора – Його вічне Царство (Церкву).
У своїй книзі (що носить його ім’я) пророк Даниїл оповідає про подвиг своїх трьох друзів, які відмовилися поклонитися золотому ідолу (Мардуку), за що за наказом царя Навуходоносора були кинуті в розпечену піч. Але ангел Божий зберіг їх неушкодженими у вогні.
Подробиць про діяльність пророка Даниїла протягом 7 років царювання трьох наступників Навуходоносора не збереглося. Вбивця Лавосоардаха, Набодід, зробив свого сина Валтасара своїм співправителем. У перший рік Валтасара Даниїл мав видіння про чотири царства, після чого він побачив Бога в образі «Старого Днями», і «Сина Людського», тобто Господа Ісуса Христа, що йшов до Нього.
У своїй книзі пророк Даниїл записав кілька пророчих видінь, що стосуються кінця світу і другого пришестя Христового. За своїм змістом його книга має багато спільного з Об’явленням Євангелиста Іоана Богослова, що міститься у самому кінці Біблії.
При Даниїлові під час царювання Валтасара мідійський цар Дарій завоював Вавилон (539 р. до Р. X.). Тоді ж і загинув Валтасар, як це передбачив Даниїл, який пояснив значення напису на стіні, зробленої таємничою рукою: «Мене текел упарсін» (ти нікчемний, і твоє царство поділять мідяни і перси) (Дан. 5, 25).
При Дарії мідійському Даниїл посів важливу урядову посаду. Заздрячи Даниїлу, язичницькі вельможі звели на нього наклеп перед Дарієм і домоглися, щоб Даниїла кинули на з’їдення левам. Але Бог зберіг свого пророка неушкодженим. Розібравши справу, Дарій наказав наклепників Даниїла піддати цьому ж покаранню, і леви вмить розірвали їх. Трохи згодом Даниїл дістав одкровення про 70 седьмин, в якому вказано час першого пришестя Месії і основи його Царства (Церкви) (Див. Дан. 9).
За царювання Кіра Даниїл залишився в тому ж придворному званні. Не без його участі в 536 році цар Кір видав указ про звільнення євреїв з полону. Відповідно до переказу пророк Даниїл показав Кіру пророкування про нього в книзі пророка Ісаї, який жив двісті років до цього (Іс. 44, 28-45; 13). Вражений цим пророцтвом, цар визнав над собою владу Єгови і наказав євреям побудувати на честь Нього храм в Єрусалимі (Езд. 1). При цьому ж цареві Даниїл знову був врятований від смерті, яка йому загрожувала за умертвіння дракона, обожнюваного язичниками.
В третій рік царювання Кіра у Вавилоні Даниїл удостоївся дістати одкровення про подальшу долю народу Божого і чотирьох язичницьких імперій (Дан. 10-12). Пророцтва Даниїла про гоніння на віру стосуються гонінь Антіоха Єпіфана і, одночасно, до пришестя антихриста. Про подальшу долю пророка Даниїла нічого не відомо, крім того, що він помер у глибокій старості. Його пророцька книга складається з 14 розділів. Господь Ісус Христос у своїх бесідах з юдеями двічі посилався на пророцтва Даниїла.
Пам'ять - 30 грудня.