Покайтеся, бо наблизилося Небесне Царство... Приготуйте Господню дорогу, вирівняйте стежки Його (Мф. 3:2-3)
Хто ближче приглянеться до нашого церковного року, той чітко завважує, що наша Православна Церква до великих і світлих празників завжди приготовляється коротшим чи довшим постом. Маємо великий і святий піст перед празником Пасхи. Маємо одноденні пости перед деякими празниками. Маємо багатоденні пости перед святами св. Апостолів Петра і Павла та празником Успіння Преч. Діви Марії. Маємо врешті і довгий піст перед Різдвом Христовим. Цей празник, як і празник Пасхи, належить до найбільших. Тому і піст творився на взір Пасхальному, і навіть носить назву Чоторидесятниці. Тож погляньмо на його історію, час, тривання та завдання.
Першу згадку про різдвяний піст дає Коптійський календар з VIII ст. Іванові Постникові (582-595), патріархові Царгороду, приписують таке правило: "Годиться, щоб миряни здержувалися від м'яса в дві Чотиридесятниці, це є в піст св. Пилипа і в піст св. Апостолів петра і Павла". В ІХ ст. різдвяний піс стає загальним по цілому Сході.
Св. Симеон Солунський (+1429) каже: "Цей 40-денний піст є подібний до посту Мойсея, що постив 40 днів і ночей та приняв таблиці Божих Заповідей. Постімся і ми 40 днів і приймемо живе Слово Боже, воплочене від Діви і причастимся Його Тіла".
Наша Українська Православна Церква має традицію, за якої вірні готовляться до празника Різдва Христового не тільки молитвою і постом, але й святими Тайнами сповіді і св. Причастя. Київський митрополит Георгій (1072-1073) у своєму "Білеческому Уставі" поручає св. Причастя, між іншим, і на Христове Різдво. Київський митрополит Петро Могила (+1647) у своїм Требнику поручає вірним сповідь і Причастя у кожнім з чотирьох річних постів.
У Православній Церкві не було одразу одностайності щодо часу початку і періоду тривання цього посту. Остаточне же становлення Різдвяного посту прийшло на Соборі в Царгороді 1166 року за Патріарха Луки Хризоверга і цісаря Мануїла Комнена. Цей собо приписує 40-денний піст перед Христовим Різдвом.
Чим насамперед є для нас піст? Це не просто вмертвлення в їжі. Це посилена молитва, це частіше відвідування храму, чи обов'язок приступити до сповіді і причаститися. Піст - це очищення тілесне і духовне. Наше удержання від всіляких розваг, надмірності в їжі, стримання від стетевого життя - є головними орієнтирами правильного посту. За 5 днів до закінчення піст посилюється. В ці дні, навіть у суботу та неділю не можна вживати риби. Хоча на цей період припадає святкування Нового року, то ж православним християнам потрібно особливо уважно поставитися до страв на святковому столі, можливо, використавши особливі рецепти постної кухні.
Втім є категорії людей, піст яким св. Церква послабляє:
1)вагітні жінки;
2)годуючі матері;
3)люди, що стражадють недугами, несумісними зі суворим постом;
4)діти до 14 років.
Як дотримуватися вмертвлення в їді? В понеділок, середу і п'ятницю забороняється риба, вино і олія. В решту днів дозволяється олія, риба - в суботу і неділю і великі свята, що припадають на цей час (наприклад, празник Введеня в храм Пресвятої Богородиці).
Як дотриматися духовного посту?
1)утримання від перегляду телевізора (лише передачі релігійного змісту);
2)статеве стримання;
3)відмова від веселощів та роваг;
4)примирення з іншими;
5)посилена молитва.
Джерело: hram.lviv.ua