
Вік оцінює щастя як досвідчений ювелір, зважує й уважно розглядає всі грані. Дитині, щоб забути про сльози, достатньо смачної карамельки. Щастя від цукерки лише в дитинстві може бути настільки реальним — недарма «Царство Небесне належить таким». Старому також необхідна суща дрібниця: дзвінок від дітей і рідних, елементарна зацікавленість його проблемами чи хворобами — і він уже спокійний, а спокій у старості рівнозначний щастю. Між дитинством і старістю пролягає довга дорога життя, час найбільш вимогливий і ненаситний до споживання земних задоволень. І тут щастя набуває статі — воно стає чоловічим або жіночим.
Що спадає на думку, коли чуєш словосполучення «жіноче щастя»? Мабуть, не блискуча освіта й не успішна кар’єра. І навіть не повна шафа одягу... Чи можна уявити жінку щасливою, якщо вона не кохає й не є коханою?
Жінка — істота, залежна від чоловічої статі, хоче вона того чи ні, за словом Божим — До мужа твого пожадання твоє, — а він буде панувати над тобою (Бут. 3, 16). Наш час прагне цю тезу піддати сумнівам. Ще у 1893 році психолог А. Крепац писав: «Вища освіта й самостійність дають жінці можливість шукати й знаходити своє щастя незалежно від чоловіка». Емансипація зробила свою справу — відлучила жінку від горезвісних трьох «К»: Kinder, Küchе, Кirchе, та й від власного чоловіка також. Але чи зробила вона жінку щасливішою?
Є безліч жінок, які принципово відмовляються від шлюбу, щоб усі сили присвятити суспільно корисній діяльності. Ставши вільними й самостійними, вони все ж стогнуть від внутрішньої неприкаяності, адже так хочеться, щоб хтось близький вислухав і прийняв з усіма сумнівами, пошуками, муками — розділив їх і зрозумів. А вдома — лише кіт, тиша та чотири стіни... Шляхи можуть бути різними, однак результат один: як це не парадоксально, але чим більш розвинута і творчо продуктивна жінка — тим очевидніше для неї, що повнота щастя можлива тільки у шлюбі.
Згадаймо картину Леонардо да Вінчі «Мадонна Літа». Вона вражає тихою умиротвореністю і спокійною зосередженістю материнського обличчя. Дитина не вимагає від матері ані особливої досконалості, ані якоїсь переваги над оточуючими. Вона жадає розради й співчуття. Бути разом — ось чого вона хоче. Та міра потрібності, стовідсоткової затребуваності, яку дає матері малюк, взагалі рідко де в житті зустрічається. Жоден виховний заклад не в змозі замінити йому людину, на грудях якої можна плакати і в п’ять років, і в п’ятдесят.
Біля витоків кожної непересічної особистості стоїть родина, як правило, мати. Це диво народжується її любов’ю, її увагою. Виховання — чи не найважливіша державна і суспільно корисна справа, у якій жінку-матір замінити ніхто не зможе. Як не зможе замінити й добру дружину. Не можна не погодитися з Л. М. Толстим, коли в статті про чеховську «Душечку» він писав: «Без жінок-лікарів, телеграфісток, адвокатів, науковців, письменниць ми обійдемося, але без матерів, помічниць, подруг, утішниць, які люблять у чоловікові все те краще, що є в ньому, і непомітним навіюванням викликають і підтримують у ньому все те краще, — без таких жінок погано було б жити на світі». Суто жіночу здатність «розуміти» — ось що цінує й шукає чоловік. Скільки повинна душа трудитися, щоб зрозуміти іншого?! Дивовижно влаштована сім’я — нічого кращого для взаємного вдосконалення в області людських стосунків ще не придумано.
* * *
Ніхто не каже, що будні матері безхмарні й складаються лише з дитячого сміху. Чимось навіть простіше ходити на роботу, відкрити власну справу або мати прибуткове хобі. І неважливо, що є стимулом — потреба чи честолюбство — результат завжди помітний, його може оцінити керівник, підлеглі або все людство. Труд матері — нескінченний, одноманітний, тяжкий, прихований від сторонніх очей, ще й не оплачуваний до часу вдячністю, людство цінити не поспішає. Як зазначила одна журналістка, якщо жінка зайнята родиною, виховує дітей, з ранку до ночі не покладаючи рук займається домашніми справами — про неї кажуть «вона сидить вдома». Проте жінка-службовець, яка цілий день просиджує в м’якому робочому кріслі, розкладаючи комп’ютерний пасьянс, — вона-то, звісно, «працює»...
Так, праця дружини й матері в суспільстві не зустрічає аплодисментів: ані держава, ані суспільство її не «оцінить», не «нагородить». Та чи потрібно це? Буду говорити від першої особи. Була у мене й успішна кар’єра, і задоволення від улюбленої справи, і гроші, й овації. Я об’їздила півсвіту, а щастя свого, жіночого, не знайшла. Заміжжя повністю змінило моє життя. Тепер я — центр крихітного всесвіту, його своєрідне сонце, без якого не лише голодно, а й холодно всім великим і малим удома. Впевнена, що жінка дихає й існує любов’ю. Шлюб і материнство є для неї копіткою й напруженою творчістю, в якій і розкривається єдино справжня реальність — реальність любові. А якщо жінка талановита і її потенціал може підняти, окрім родини, ще й її особисту творчість — то такою мамою буде пишатися вся сім’я, і ніхто не буде відчувати себе обділеним.
Господь сказав жінці: «До мужа твого пожадання твоє, а він буде панувати над тобою». Стали ці слова покаранням чи благословенням для жінки? Мені здається, це залежить від кожної з нас. І вірю: жіноче щастя неможливе без того, щоб від усього серця зі щирою вдячністю відповісти своєму Творцеві: «Добре мені, бо Ти мене впокорив!»
За матеріалами
православного молодіжного журналу "Отрок"
православного молодіжного журналу "Отрок"