Слідкуйте за нами:
Розділи новин
  • Нові публікації
  • Коментують
  • Великий піст 2024
    У 2024 році Великий піст розпочинається 18 березня і триватиме до…
  • Православні молитви за воїнів
    Молитва за воїнів, що йдуть на війну Владико Господи, Боже отців…
  • Різдво Христове
    ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ! Підбірка публікацій про Христове Різдво - …
  • Великомучениця Варвара
    Життя святої Варвари Тропар, величання, кондак, прокимен, причасний …
  • Апостол Андрiй Первозваний
    Життя святого Андрія Первозваного Святий апостол Андрій на Київських…
  • Популярне
  • Великий піст 2024
    У 2024 році Великий піст розпочинається 18 березня і триватиме до…
  • Опитування
    Скільки Вам років?
    до 13
    14-17
    18-23
    24-29
    30-39
    40-50
    більше 50
    • Хмаринка теґів
    • Календар
    • Архів
    «    Березень 2024    »
    ПнВтСрЧтПтСбНд
     
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    Березень 2024 (1)
    Лютий 2024 (1)
    Грудень 2023 (2)
    Листопад 2023 (3)
    Жовтень 2023 (2)
    Вересень 2023 (1)

    Знайшли помилку?

    Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

    Святий отець наш Василій Великий

    "Ти всіх Святих зібрав чесноти, Отче наш Василіє, Мойсеєву покору й Іліїну ревність, Петрове визнання і Іоанове боголовіє, і як Павло ти безнастанно взивав".
    (Стиховня вечірні Василія)


    Святий отець наш Василій ВеликийДня 14 січня наша Церква святкує пам'ять смерті одного з найбільших і найвизначніших Отців Церкви, учителів віри й монаших законодавців, св. Отця нашого Василія Великого, архиєпископа Кесарії Каппадокійської в Малій Азії (329-379). Він не тільки аристократ з походження, але й аристократ духа, характеру, науки і святості. Печать його глибокої віри, геройської любові Бога і ближнього спочиває на цілій Христовій Церкві, на монашому житті Православ'я й нашого народу.
    Перша знамення ціха св. Василія як архипастиря це безстрашність у визнаванні й обороні св. віри. В його часах єретики-аріани люто переслідували правдивих визнавців Христа. Цісар Валєнс (364-379), хрещений аріанським єпископом, став завзятим апостолом аріанізму. Серед нелюдських і жорстоких гонінь єпископів і вірних одинокий Василій важився ставити чоло самому цісареві. Історики записали нам зустріч св. Василія з Модестом, префектом преторії. Як Валєнс, так і він запеклий аріанин. Він казав спалити з кораблем 88 священиків. Модест кличе до себе св. Василія і приймає його гордо і зухвало. Він навіть не дає йому титула єпископа. Говорить до св. Василія з криком і грозить йому вигнанням, конфіскацією майна, муками і смертю. На всі ті страшні погорози св. Василій спокійно відповідає: "Грози мені чим іншим, бо ніяка з тих кар мене не зворушує". Модест відтак звітує цісареві Валєнсу про свою розмову з Василієм і каже: "Пане, єпископ нас переміг. Він вищий понад усякі погрози і не дасться захитати ніякими переконуваннями". І цісар полишив св. Василія у спокої.
    Любов св. Василія, ще одна його ціха, завжди була готова помогти приятелям і ворогам, завжди чуйна, прозорлива й усіх обіймаюча. Для бідних, старих, хворих, опущених, сиріт і вдовиць він будує великі добродійні заведення, що творили наче осібне місто коло Кесарії і від його імені дістали назву Василіяди.
    Свої великі таланти, знання, сили і здоров'я він жертвує для добра своїх овечок. Він усякими способами боронить своє стадо перед наступами аріанізму.
    Св. Єфрем Сирин оповідає, що коли прийшов до Кесарії відвідати св. Василія і зайшов до церкви, де він проповідував, то бачив білого голуба на рамені св. Василія. І тоді св. Єфрем закликав: "Великий Ти, Боже, у своїй правді. Василій - це вогенний стовп і його устами говорить Святий Дух".
    Також св. Василій полишив по собі велику духовну спадщину з творів догматичних, моральних, аскетичних, полемічних, пояснення св. Письма і 366 листів.
    Друга ділянка праці, в якій св. Василій показався великим і заблищав як незрівняний організатор і законодавець - це монаше життя. Св. Феодор Студит (759-826) називає св. Василія "батьком грецького чернецтва й найпершим з усіх Отців". Його монаші правила знав і ними користався батько західного монашества св. Бенедикт (480-543). Св. Василій поручає устав, згідно з яким з'явилося спільне монаше життя.
    Своїми правилами св. Василій ставить тривкі основи під спільне життя у монастирях, також основоположником цього був св. Пахомій (†347).
    З приходом християнсткої віри на наші українські землі і в нас появляється практика монашого життя. Його основники це два великі подвижники й сини нашого народу: св. Антоній (†1073) і св. Феодосій (†1074) Печерські.
    Довідка
    Аріанство — одна з ранніх течій християнства.

    Назва — від імені священика з м. Александрії Арія (256—†336). Заперечуючи церковне вчення про єдину суть Трійці, аріанці твердили, що Христос — Син Божий — нижчий за Бога-Отця. На Нікейському соборі 325 аріанство було визнане за єресь і остаточно засуджене християнською церквою 381.

    Найбільше поширилось аріанство в 4 ст. на Півдні Римської імперії, а також серед германських племен

    Пам'ять - 14 січня.

    Тропар, величання, кондак святителю Василію Великому

    (За матеріалами Вікіпедії)
    • Переглядів: 3579
    Сподобалося? Розкажи друзям:
    • Коментарі (0)
    • Facebook
    • Довідка
    Бажаєте висловитися?

    Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
    Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
    Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com