"Єлеосвячення - це таїнство якому при
помазуванні тіяа єлеєм призивається на
людину благодать Божа, зціляє немочі як
душевні так і тілесні." (Просторий
християнський катехизис).
помазуванні тіяа єлеєм призивається на
людину благодать Божа, зціляє немочі як
душевні так і тілесні." (Просторий
християнський катехизис).
З настанням Великого посту в багатьох храмах звершується Таїнство Соборування. Що означає це таїнство? В яких випадках потрібно його застосовувати і чи можна після його прийняття забути про немочі тіла? На ці і інші подібні запитання спробуємо дата вагомі відповіді.
Соборування, або інакше Єлеосвячення -це церковне таїнство. Встановлення самого таїнства своєю історією заглиблюється в давнину віків, аж до апостольського періоду. Святий апостол Яків у своєму посланні говорить: " Чи хто з вас занедужає, нехай покличе пресвітерів Церкви і нехай помоляться над ним, помазавши його оливою в ім'я Господнє. І молитва віри зцілить недужого і підведе його Господь; і якщо він гріхи вчинив, простяться йому." (Як. 5. 14-15).Першопочатково Таїнство Єлеосвячення звершувалося через покладання рук, як це відображено в книзі Дій Святих апостолів (Дії' 28. 8-9). Згадка саме про такий чин звершення таїнства збареглася в нашому требнику - в молитві що читається в кінці таїнства при
покладанні Євангелія, як руки Господської на голову хворої людини. Покладання рук для отримання зцілення було замінене вже в апостольський час помазуванням єлеєм.
Окрім тілесного зцілення, в таїнстві випрошується і відпущення гріхів - тому що більшість недуг є наслідком гріхів, тоді як сам гріх - недуга духовна. Святі отці Церкви повчають, що при Єлеосвяченні відпускаються забуті гріхи ( але не свідомо затаяні під час сповіді) наприклад через причину малозначимості для людини. А сукупність таких гріхів може лягти тяжким ярмом на душу людини і стати причиною не тільки духовного упадку але і тілесних недуг.
Єлеосвячення називається ще Соборуванням тому, що за уставом Церкви його повинні звершувати сім священиків (собором священнослужителів). Число сім -символічний знак Церкви і означає її повноту: саме тому послідування таїнства складається із прочитання, після визначених молитов, саме різних уривків із Апостола і Євангелія , які розповідають про покаяння, про зцілення, про необхідність віри, про страждання і милосердя. Після кожного такого прочитання і молитовного звернення до Бога про відпущення гріхів над недужою людиною (чи людьми) відбувається помазування освяченим єлеєм (маслом) змішаним із вином, і таке помазування звершується семиразово. Церква допускає також звершувати це таїнство трьом, двом і навіть одному священнослужителю, лише б він звершив те, що належить робити семи священикам, виголошував всі молитви і звершував помазування.
Соборування за вченням Церкви звершується над православним християнином старше семи років, що страждає тілесними і душевними недугами. Під душевними недугами можна розуміти і важкий духовний стан (смуток, скорбота, відчай), або ж причиною такого стану можуть бути нерозкаяні гріхи і навіть ті гріхи які людина сама не визнає за гріх.
Отже таїнство може звершуватися не тільки над страждаючими від тілесних недуг людьми чи тими які знаходяться на смертному одрі, але і над тими людьми які на перший погляд виявляються цілком здоровими і повними життєвих сил. Не звершується таїнство над хворими які знаходяться в несвідомому стані, над буйними, психічно хворими і над біснуватими.Саме Таїнство Соборування можна звершувати в храмі, а також в інших придатних до цього чину місцях. За існуючою традицією Церкви загальне Єлеосвячеиия в багатьох храмах відбувається в дні Великого посту, перш за все в Хрестопоклонну і Страсную седмицю.Щоб приступити до цього таїнства, якихось особливих приготувань не потрібно, але корисно буде поєднати його з Таїнством Святої Сповіді і Святого Причастя, тому що по вірі Церкви в Соборуванні також подається прощення забутих нами гріхів, і звичайно, людина яка висповідалась, щиро очистила свою душу покаянням, з великою для себе користю прийме це і Єлеопомазування. Потрібно також знати, що до Соборування потрібно приступати не частіше як один раз в році.
Єлеопомазування часто плутають із Миропомазуванням, а це зовсім різні Таїнства. Миропомазування звершується відразу після Хрещення і в ньому- подаються Дари Святого Духа, які допомагають нам зростати і набиратися нових сил. Зовсім інше помазування є і на Всенічному богослужінні, це помазування зовсім не є таїнством, а лише помазування Святим Єлеєм, що був освячений на літії разом з хлібом, вином і пшеницею. В Таїнстві Соборування, як це бачимо в посланні ап. Якова (Як. 5.14-15) людині подається два Божественні дари.
Перший такий дар - це зцілення тілесне, тому що з хворою людиною моляться і інші, а Господь Сам обіцяв: " Істино також кажу Вам: якщо двоє з вас дійдуть згоди на землі просити про всяку річ, то, чого б вони попросили, буде їм від Отця Мого Небесного; бо, де двоє чи троє зібрані в ім'я Моє, там і Я серед них." (Мф.8.19-20).
Другий такий дар, що посилається людині у цьому таїнстві - це відпущення гріхів. Але людина сама повинна прагнути позбутися цього гріховного ярма і перша зробити крок на зустріч Богові тим самим виконати ще одну Його заповідь: "І прости нам провини наші, як і ми прощаєм винуватцям нашим..." (Мф. 6.12).
Під час Великого посту це спасенне для людини таїнство із року в рік служиться у нашому храмі Всіх Святих землі української у м. Львові (вел. Миколайчука, 2а. Складаємо щиру подяку нашому Господеві що і цього Великого посту сподобив нас уділити Таїнство Соборування людям.
Настоятель церкви Всіх Святих землі української
м. Львів, прот. Віктор Феденьків
hram.lviv.ua
_________________________________
Завантажити карти на fedoroff.net -
політичні, історичні, фізичні, автомобільні,
економічні, топографічні та інші види карт.
Завантажити карти на fedoroff.net -
політичні, історичні, фізичні, автомобільні,
економічні, топографічні та інші види карт.