Увійти за допомогою:
Слідкуйте за нами:
Розділи новин
 • Нові публікації
 • Коментують
 • Церковний календар: липень 2020
  Православний календар липень 2020 року Божого Життя святих на кожен…
 • Мученики Мануїл, Савел та Ісмаїл
  Святі мученики Мануїл, Савел та Ісмаїл, рідні брати, походили зі…
 • Святий апостол Іуда (Яковів)
  Він також носив імена Левей (Мф. 10:3), Фаддей (Мк. 3:18), Варсава…
 • Як виховати чоловіка?
  Про те, що потрібно пам'ятати батькам хлопчика Розмови про…
 • Про "винос мозку"
  Скажіть, будь ласка, що для вас, як для чоловіка, є «виносом мозку»?…
 • Популярне
 • День Святої Тройці - П’ятдесятниця
  Про свято П'ятдесятниці – День Святої Тройці Зішестя Святого Духа на…
 • Піст святих апостолів Петра й Павла
  Цей літній піст, який зараз ми називаємо Петровим, або апостольським,…
 • Про "винос мозку"
  Скажіть, будь ласка, що для вас, як для чоловіка, є «виносом мозку»?…
 • Божественна літургія у Троїцьку поминальну суботу
  У Троїцьку поминальну батьківську суботу Блаженнійший митрополит…
 • Як виховати чоловіка?
  Про те, що потрібно пам'ятати батькам хлопчика Розмови про…
 • Як виховати і зберегти віру в Бога у дітей?
  Кожна людина, будучи образом і подобою Божою, по природі своїй здатна…
 • Церковний календар: липень 2020
  Православний календар липень 2020 року Божого Життя святих на кожен…
 • Опитування
  Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
  так
  ні
  святкую день Валентина
  а що це за свято?
  • Хмаринка теґів
  • Календар
  • Архів
  «    Липень 2020    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Червень 2020 (12)
  Травень 2020 (14)
  Квітень 2020 (2)
  Березень 2020 (4)
  Січень 2020 (2)
  Серпень 2019 (1)

  Знайшли помилку?

  Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

  Причини та витоки постання Московського Патріархату 1589 року

  1-ша частина

  2-га частина


  Причини та витоки постання Московського Патріархату 1589 рокуОзнайомлюючись з історичними матеріалами в далекій ретроспективі доапостольських часів, критично оцінюючи історичні шляхи розвитку різних християнських сповідань і християнської цивілізації в цілому, розмірковуючи про сучасне становище Церкви, ми не можемо не визнати, що справді у Російської Православної Церкви є свій особливий шлях. Мабуть, Російська Церква являє собою той стрижень історичного шляху Росії, де віра у власну обраність і авторитетність є критерієм і визначає основні параметри її розвитку.

  Після отримання патріаршого статусу Московська Церква з кожним роком зростала і зовнішньо, і внутрішньо. Значна роль православного Московського патріарха, бажання духовної владної верхівки розширити сфери впливу на увесь православний світ були причиною постійного прагнення поглинути Київську митрополію. Після незаконного приєднання у 1686 р. Української Православної Церкви до Московської перша швидко відчула на собі традиційні для авторитарної Москви речі, наприклад, цензуру, яку наполегливо нав’язували видавництву Києво-Печерської лаври уже з кінця ХVІІ ст. З приходом до влади царя Петра І Київська митрополія, підпорядкована Московському Патріархату, втратила рештки самостійності. Було брутально порушено таємницю сповіді, а сама Церква фактично перетворилася на окремий відділ таємної поліції Російської імперії, виконуючи водночас функції міністерства великодержавної пропаганди і основного інструмента русифікації підкорених Московією православних народів. Відповідна тенденція посилилася після того, як 1721 р. інститут патріарха в Російській Православній Церкві було ліквідовано.

  З огляду на усі ці події у житті РПЦ автор монографії, звернувшись до історії, науково довів, що утворення Московського Патріархату 1589 р. – далеке від московського популярного поняття «канонічності», яким так часто оперують представники «Русского Православия»; супроводжувалося обманом, шантажем та підкупом і було такою ж незаконною справою, як самовільне відокремлення Московської митрополії від Константинополя 1448 р., такою ж цинічною, продажною і брудною акцією, як приєднання Київської митрополії до Московської Церкви 1686 р.

  Потрібно пам’ятати, що основною сутнісною ознакою історичного джерела є здатність відображати реальні події, явища і процеси. Водночас джерело не тільки відображає факти минулого, а й само собою є історичним фактом, частиною історичної дійсності. І як би не було привабливо для представників РПЦ, з точки зору мирського самолюбства, розглядати проголошення Московського Патріархату як високе визнання гідності Московської Церкви – потрібно, незалежно від віросповідання і конфесійності завжди залишатись духовно тверезим, самокритичним, просто по-християнськи усвідомлювати історичне призначення Російської Церкви і не доводити ці уявлення до рівня гіперболи.

  Розбудовуючи свою державу, йдучи важким шляхом творення Єдиної Помісної Православної Церкви, українці повинні переглянути і уточнити й свою історію, ґрунтуючись на правді, достовірних відомостях й історичних подіях, щоб у майбутньому не доводилось щось приховувати, виправдовувати або переписувати. Процес переписування «історії» Росії триває досі, а прикрашена канонічними гіперболами «історія» РПЦ надихнула автора перевірити джерела, доступну читачеві літературу, зіставити думки і матеріал стосовно утворення патріаршого престолу в Москві та подати у своїй книзі.

  Сподіваюся, що мій скромний труд стане у нагоді тим, хто досліджує чи просто цікавиться історією Російської Православної Церкви.

  диякон Іван Сидор, кандидат церковно-історичних наук,
  викладач Київської православної богословської академії


  Придбати книгу в автора можна за тел.: 097-7777-434
  Сподобалося? Розкажи друзям:
  • Коментарі (0)
  • Facebook
  • Довідка
  Бажаєте висловитися?

  Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
  Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
  Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com