Слідкуйте за нами:
Розділи новин
  • Нові публікації
  • Коментують
  • Великий піст 2024
    У 2024 році Великий піст розпочинається 18 березня і триватиме до…
  • Православні молитви за воїнів
    Молитва за воїнів, що йдуть на війну Владико Господи, Боже отців…
  • Різдво Христове
    ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ! Підбірка публікацій про Христове Різдво - …
  • Великомучениця Варвара
    Життя святої Варвари Тропар, величання, кондак, прокимен, причасний …
  • Апостол Андрiй Первозваний
    Життя святого Андрія Первозваного Святий апостол Андрій на Київських…
  • Популярне
  • Великий піст 2024
    У 2024 році Великий піст розпочинається 18 березня і триватиме до…
  • Опитування
    Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
    так
    ні
    святкую день Валентина
    а що це за свято?
    • Хмаринка теґів
    • Календар
    • Архів
    «    Березень 2024    »
    ПнВтСрЧтПтСбНд
     
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    Березень 2024 (1)
    Лютий 2024 (1)
    Грудень 2023 (2)
    Листопад 2023 (3)
    Жовтень 2023 (2)
    Вересень 2023 (1)

    Знайшли помилку?

    Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

    Навіщо нам віра?

    Що для наших дітей історія, то для нас минуле. Сьогодні діти, що танцюють на концерті зірок рок-музики, знають, що ще вчора рок-музики — офіційно — не існувало, але, звичайно ж, цього вони не пам'ятають. Діти не знають, який це був час, коли реальність в нашій країні була зовсім інша. Їм неможливо відчути, наскільки іншою була ця країна, коли записи рок-музики були підпільними, а не піратськими, коли прикладалися не до ікон, а до прапорів, тайком ходили в храми і читали «самвидав». Ми знаємо, але не пам'ятаємо той час, який був реальністю для наших батьків і дідів. Так з кожним поколінням відходить в минуле — в історію, на сторінки підручників і романів — цілий світ: живі люди, реальні події, ідеї, що опановували маси, і шанобливі ідоли.
    Але щось залишається і проникає в нову епоху. Щось борсається на поверхні навіть декілька епох. А щось було, є і буде завжди. І це не лише наші одвічні проблеми — дурні і дороги.
    Десять століть назад київський князь Володимир хрестив Русь. Князь прийняв християнство, і за князем християнство прийняли поляни, древляни, вятичі, кривичі, дреговичі й інші племена, об'єднані під сильною і мудрою рукою Володимира. Напевно, мало в історії прикладів такої безболісної, безкровної і масштабної революції, якої стало прийняття Православ'я Руссю. Можливо це єдиний приклад.
    За цю тисячу з лишком років на обширних просторах Русі сталося все, що лише може статися в історії, — становлення і падіння держав і імперій, війни і навали, голод і епідемії. Завойовники всіх племен і народів, різного толку вожді і тирани, провісники «нової віри» і розвінчувачі храмів, пройдисвіти і самозванці всіх мастей. Немов хвилі, накочувалися вони на Русь і, немов хвилі, не залишали по собі сліду.
    Віра святого князя Володимира і її оплот — Православна Церква — тисячу років йшли до нас, і вже тисячу років вони з нами. Віра і Церква пережили часи піднесень і падінь, розкол, гоніння, терор і епоху офіційного атеїзму. Гонителі ще не забуті, а над нашою землею знову возноситься Хрест.
    Адже храми споруджує «не цар, не Бог і не герой». Храми завжди будують люди, і будують всім світом — по копієчці, по цеглинці, убогі і багаті, грішники і праведники. Чому ж ми знову і знову, вже 1020 років, зводимо храми? Чому ми відновлюємо храми, зруйновані нашими ж руками? Навіщо нам віра?


    Раніше — неважливо коли — таке питання не виникло б, а якби і виникло, із запитуючим розібралися б досить швидкий і жорстко. Але це, так би мовити, перегини, наша людська нетерпимість. Віра святого князя Володимира — Православ'я — пропонує людині вибір. Опції прості, але стають зрозумілі не відразу. Очевидно, повне розуміння приходить лише тоді, коли твій вибір не лише зроблений, але і відбувся.
    Перша опція — коротке життя і смерть назавжди. Ти сам собі господар і володар і вільний вирішувати, в чому сенс твого життя, у будь-який момент часу. Можеш щохвилини міняти цей сенс або вести зовсім безглузде життя. Дозволено все. А потім смерть тіла і вічна, безнадійна, повна відчаю і страху мука душі, що скулить в назавжди «закритих брам» своєї дійсної обителі, що «окам'яніла. Але смерть може бути початком не лише мук — смерть може стати початком іншому, вічному життю. Тому життю, позбавленому страждань, сумнівів, страху, хвороб і лих, розкаянь і марення запаленої совісті, яка була нам призначена спочатку. Звідси, з «цьогосторонної» точки зору, таке життя може здатися нудним. Як, не боротися і не шукати, не знайти і не не здаватися?! — Повір, вічне життя душі в її дійсному притулку не здасться нудним. Те життя інше. Її не можна оцінити по мірках, прийнятних для життя нашого тіла. Зараз те життя неможливо представити, як складно представити сьогодні підпільний рок-концерт або самвидавську книгу. Але те життя — це природний стан душі, ненадовго полоненої в незатишному тлінному тілі і з тріумфуванням, що вирвалася до світла і щастя — глибокого, всеосяжного, безтурботного і нескороминущого щастя. Адже ти бував щасливий? — Потужне відчуття, але таке швидкоплинне. Вічне життя нашої душі — це постійне відчуття щастя.


    Приймаючи віру, ми вибираємо своє майбутнє. Але до майбутнього веде не лише вибір мети, а і вибір дороги. А різні дороги ведуть до різних цілей. Віра допомагає нам зробити вибір мети і вибір дороги. Так-так, визнавши «я вірую», ти зовсім не робиш вибір, а поступаєшся початковому вибору своєї душі. Адже ти завжди сам страждаєш, якщо образив когось? Якщо сказав неправду? Якщо був несправедливий до ближнього? Це твоя душа-християнка подає тобі знак: пора!


    Слідуючи вибору своєї душі, ти починаєш дорогу до свого дійсного будинку, до свого сьогодення «я», до того майбутнього, яке приготував для тебе Господь. До звільнення душі від «мерзенного тягаря» сумнівів, що розбивають в грудях любов. До усвідомлення того, хто ти і який ти насправді. Наш бунт проти особливостей цієї дороги — це не бунт, заслуговуючий захоплення. Це лінь, гідна осуду. Чи готовий ти пожертвувати вічним життям своєї душі, що щасливо трепеще? — Постав собі це питання, коли душа-християнка вступає в конфлікт з тілом.


    Але багато складного в нашому житті, і юна душа не завжди готова дати відповідь. Інколи вірити недостатньо, інколи треба і знати. Ось що в допомогу шукаючому відповіді ми, наші предки і предки їх предків вже тисячу років зводимо храми. Йди в храм, там тобі допоможуть. Будь упевнений, двері храму розкриті саме для тебе.


    Святий Володимир послідував заклику своєї душі і зробив вибір за всіх своїх співвітчизників. В ті часи такий вибір зумовлював майбутнє душ не лише слов'ян, але і потенційних союзників і ворогів Русі. Тоді битва за душу людську велася не лише в храмах, але і на полі битви. Слов'яни щедро сплатили свою віру мільйонами життів... Сьогодні може здатися, що настали легкі часи і віра стала справою мирниою і суто особистою.
    Це помилка. На зміну сокирам і ятаганам в битві за душу пішли в хід витонченіші і тонші засоби. Принципом сучасної «цивілізованої демократичної держави» є визнання віри особистою справою громадян і надання гарантій свободи віросповідання. Це означає, що держава не втручається в справи віри і Церкви, проте при цьому фактично надає рівноправний статус будь-якій вірі, культу, віруванню і взагалі будь-якому набору рухів тіла і словосполук, який хто завгодно оголошує релігією. Так чи не є ця свобода прихованим і руйнівним втручанням у життя твоєї душі?
    Адже це страшно — наша Православна віра, принесена людям Господом, що прийняв образ людини і що прийняв страшну і болісну смерть ради любові до нас і нашого порятунку, віра, яка пропонує тобі можливість вічного і прекрасного життя, віра, що вже живе в твоєму диханні, раптом стає в один ряд з вигадками божевільних і пройдисвітів. Так, сучасна держава перестала гнобити священиків і їх паству. Але при цьому дала дорогу будь-якому культу, що претендує, — не мало не багато — на твою безсмертну душу.
    Православ'я ж є дорога звільнення душі, що пригноблюється гріхами і ледачою плоттю, дорога отримання душею її вищого стану — тріумфування від спілкування з Творцем. Тому така «ліберальна цінність», як свобода віросповідання, — знаряддя сильніше вогню і меча. Це навіть не черговий «ізм» — це справжня чортівня.


    Як не коротка наша мить на землі, він існує — і проходіт в тісному спілкуванні з іншими людьми. Тобі ще належить взнати, як складно буває жити поряд із собі подібними. Настільки складно, що для багатьох стало професією примирення ближніх один з одним і з дійсністю (це філософи, політологи, юристи, психологи, соціологи...). Для дозволу складних ситуацій ці люди пропонують безліч надзвичайно складних і заплутаних правил. Як мовиться, якщо від хвороби існує багато засобів, хвороба невиліковна... Віра пропонує тобі лише одне універсальне правило — полюби ближнього свого, як самого себе. Це вимагає великої праці, але ясність і простота концепції роблять цю працю радісною. І — ти обов'язково переконаєшся — дуже ефективною.
    У храмах, в університетах, на вулиці, по сусідству — безліч людей, які з готовністю відповідять на питання «навіщо нам віра?». І буде названо багато причин і міркувань, надзвичайно логічних, прекрасних, дотепних, інтригуючих і просто цікавих. Ці відповіді будуть схожі на визначення щастя — для кожного знайдеться своя відповідь і своє визначення. Але мені здається, що ти вже знаєш відповідь. Вибір за тобою.

    Українською перекладено за матеріалами сайту Отрок

    Джерело: Сайт ХРАМУ ВСІХ УКРАЇНСЬКИХ СВЯТИХ і Львівського молодіжного православного братства
    • Переглядів: 3081
    Сподобалося? Розкажи друзям:
    • Коментарі (1)
    • Facebook
    • Довідка
    • Написав(ла): Юрій
    • 10 бер 2009 #
    відповідь на актуальне питання сьогодення.
    дяка автору і тому, хто переклав на зрозумілу українську мову


    --------------------
    Гордість передує падінню (Святі отці).
    Бажаєте висловитися?

    Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
    Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
    Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com