"Ви — світло світу. Не може сховатися місто, яке стоїть на верху гори.
І не запалюють світильник, щоб поставити його під посудину, але на свічник,— і світить всім у домі.
Так нехай сяє світло ваше перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла і прославляли Отця вашого Небесного"
(Мф.5:14-16).
І не запалюють світильник, щоб поставити його під посудину, але на свічник,— і світить всім у домі.
Так нехай сяє світло ваше перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла і прославляли Отця вашого Небесного"
(Мф.5:14-16).
Як важко бути світлом для світу... Як складно стояти серед буревіїв життя, а ще складніше встояти... Як непросто не звітріти і втратити силу (Мф.5:13). Бути прикладом для інших, нести тягарі один одного (Гал.6:2), служити Богові, Церкві і людям — таким є справжній християнин! Таким є справжній православний християнин! Але кожне служіння, а тим більше таке високе і відповідальне, потребує величезних сил душі і тіла, потрібно відчувати, що ти не сам, що твої тягарі несуть разом із тобою багато дружніх плечей.
Львівське православне молодіжне братство Пресвятої Богородиці на честь ікони Її "Нев’янучий Цвіт" у круговерть життя, у щоденну рутину, у буденність хотіло внести хоч краплину свіжості і у цьому йому допомогло Провидіння Боже. Цього року братський "малий" празник — пам’ять ікони Богородиці "Нев’янучий Цвіт" (16 квітня) — припало у світлий пасхальний час, ще й напередодні міжнародного православного дня жінки, тому гріхом було б не відзначити його в особливий спосіб. Тому з благословення Високопреосвященнішого Андрія (Горака) митрополита Львівського і Сокальського та Синодального управління у справах молоді УПЦ КП Братство запросило на свої святкування друзів з усієї України.
Святкування розпочались 16 квітня — зранку духівник Братства митр. прот. Ярослав Ощудляк звершив Божественну Літургію, а братчики приступили до Святих Таїнств Покаяння і Причастя. Вітаючи усіх, отець-духівник побажав зростати "від сили в силу" (Пс.83:8), працювати на благо Святого Православ’я та свого народу. Але основні святкування були попереду. Із самого ранку 17 квітня Львівська православна богословська академія, з благословення Ректора митр. прот. Ярослава Ощудляка, приймала гостей: з’їжджались братчики з Києва, Рівного, Здолбунева, Тернополя, Херсона. Після реєстрації та сніданку розпочав засідання круглий стіл на тему: "Роль жінки у сучасному суспільстві". Голова Братства, Назар Лозинський, відкрив засідання та запросив до слова Ректора ЛПБА (духівника Братства) митр. прот. Ярослава Ощудляка. Отець Ректор так розкрив один із аспектів братського служіння: "Мені вбачається, що робота Братства полягає також і в тому, щоб розповсюджувати православну віру і утверджувати її в свідомості людей через друк книжок чи хоча б невеличких брошур, бо зі Святого Письма ми з вами знаємо, що до Бога можна прийти різними шляхами. Одна людина приходить до храму, бо там гарний спів, інша людина йде в храм, бо там священик говорить гарну проповідь, інша іде в храм, бо цей храм є дуже гарно оздоблений і поки що людина іде в храм з міркувань естетичних, але коли вона прийде в храм і там знайде для себе щось цікаве, там побачить увагу, то це вже буде іншим чинником, який впливатиме на її душу. На превеликий жаль, священик не може сам обійняти усі сфери діяльності парафії і тому дуже важливою є допомога Братств. Оскільки Братство складає, в основному молодь, то воно повинно бути активне і ваші зустрічі повинні бути взаємозбагаченими". Отець ректор зачитав привітання молодіжному зібранню Високопреосвященнішого митрополита Андрія, у якому Владика, зокрема, сказав: "Я радію від того, що з мого благословення у Львівсько-Сокальській єпархії діє молодіжне братство, яке обрало своєю Небесною Покровителькою Пресвяту Богоматір у святій іконі її "Нев’янучий Цвіт". Знаменно, що пам’ять братської ікони, ваш малий празник, дорогі браття і сестри, припав саме в пасхальні дні, напередодні міжнародного православного жіночого дня. Вчора ви приступили до Святих Таїнств Сповіді і Причастя, а сьогодні — дай, Боже, не востаннє — радо приймаєте гостей, щоб разом з молоддю із різних куточків України відзначити своє свято.
Вітаючи усіх вас, а особливо жінок і дівчат, у ці святочні дні, я бажаю вам миру, здоров’я, терпеливості, духовних і тілесних сил нести свої життєві турботи і труди з радістю і усмішкою на обличчі. Бажаю вам, щоб на ваших очах ніколи не було сліз печалі, щоб сповнялись усі ваші благочестиві бажання та мрії, а Всемилостивий Христос Спаситель, за молитвами Своєї Пренепорочної Матері та праведних жінок-мироносиць благословляє вас довголіттям і немеркнучим людським щастям!
Закликаю на усіх вас щедре Боже благословення, щоб натхненні благодаттю Святого Духа, ви як жінки-мироносиці несли світові радість благовістя Христового та своїми трудами і власним прикладом невтомно служили Святій Церкві в утвердженні Православної віри".
Доповідь про жінок мироносиць та про сучасну політику гендерної рівності чоловіків і жінок у суспільстві зачитав секретар Братства Юрій Браніцький.
Особливою окрасою зустрічі стала доповідь викладача Національного Університету "Львівська Політехніка" та Львівської православної богословської академії кандидата філософських наук п. Оксани Онищук, яка розкрила цікаву і вкрай актуальну для сучасного світу тему: "Становище жінки у ісламському суспільстві у порівнянні з християнським". "Ми живемо у полікультуральному середовищі,— зазначила п.Онищк О.,— тим більше, що однією із фундаментальних рис українців є толерантність до інших культур, інших релігій. Це одна сторона медалі. Інше, це те, що ісламський світ наступає і весь Захід, вся Америка тремтять перед загрозою ісламізації. І, думаю, навіть з точки зору ерудиції буде цікаво розставити певні акценти не тільки про роль жінки в ісламі, але взагалі про цю світову релігію". Ця доповідь викликала жваву дискусію, до доповідача посипались запитання, на які звучали змістовні та цікаві відповіді.
Після Оксани Онищук коротке слово про приклад святих жінок-мироносиць для кожної сучасної жінки виголосив голова Братства Назар Лозинський. Він порівняв постаті чотирьох жінок-мироносиць — Пресвяту Богородицю, Марію Магдалину, сестер Марфу і Марію — виділяючи у кожної певні особливо сильні риси характеру, які мали б наслідувати усі жінки на землі: смирення, материнське піклування, відданість волі Божій, вірність, ревність, практичність та духовність.
Після засідання круглого столу учасники святкувань відправились на оглядини пам’яток древнього Львова, які закінчились у Свято-Покровському кафедральному соборі на Всенічному богослужінні, де братчики привітали Високопреосвященнішого Владику Митрополита із 20-літтям його архіпастирського служіння.
Кульмінацією першого дня зустрічі було проведення в Академії Браніцьким Юрієм цікавих ігор та презентацій, які показали усім, що у міжбратському житті вкрай важливим є чути один одного, думати один про одного, підтримувати один одного, пам’ятати один одного. Увечері зустріч переросла у неформальне спілкування.
18 квітня, в Неділю святих жон-мироносиць, усі молились за Літургією в Академічному храмі свят. Іоана Золотоустого, приступали до Сповіді і Причастя. Після обіду голова Братства провів екскурсію у Церковно-археологічному музеї ЛПБА. Після цього львівські "нев’янці" привітали усіх гостей зі святом, вручили пам’ятні подарунки та подякували за те, що вони не знехтували запрошенням, а прибули на їх невелике свято.
У відповідь представники різних Братств подякували львів’янам за теплий і щирий прийом, організували, хоч і невеликий, але теплий концерт і усі разом вирушили на екскурсію Львовом.
Розставатись завжди важко. Особливо тоді, коли відчуваєш тепло дружніх сердець, коли бачиш вогники у очах, коли розумієш, що ти не сам, що таких як ти сотні по всій Україні. Можливо ця зустріч не принесла великих видимих плодів, не викликала резонансу у суспільстві, але вона вселила у душі всіх її учасників непоборну віру, що Православ’я не зникне, що праця молодих ентузіастів не марна. Кожен повіз додому у серці частинку Львова, частинку тепла і промінчик світла. Нехай це світло ніколи не згасне, нехай воно горить вічним полум’ям на світильнику слави Божої.
Львівське Братство висловлює слова щирої вдячності усім, хто долучився до святкувань: Митрополиту Львівському і Сокальському Андрію, Ректору ЛПБА митр. прот. Ярославу Ощудляку, усім гостям та друзям. Древнє Вам: "Спаси, Боже!"
Назар Лозинський
Голова Львівсько православного молодіжного братства Пресвятої Богородиці на честь ікони Її "Нев’янучий Цвіт",
викладач ЛПБА