Слідкуйте за нами:
Розділи новин
  • Нові публікації
  • Коментують
  • Великий піст 2024
    У 2024 році Великий піст розпочинається 18 березня і триватиме до…
  • Православні молитви за воїнів
    Молитва за воїнів, що йдуть на війну Владико Господи, Боже отців…
  • Різдво Христове
    ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ! Підбірка публікацій про Христове Різдво - …
  • Великомучениця Варвара
    Життя святої Варвари Тропар, величання, кондак, прокимен, причасний …
  • Апостол Андрiй Первозваний
    Життя святого Андрія Первозваного Святий апостол Андрій на Київських…
  • Популярне
    Где то косяк! Проверь правильность строки подключения. Возможно просто нет новостей за последние 30 дней.
    Опитування
    Ти святкуєш 8 липня православний День закоханих?
    так
    ні
    святкую день Валентина
    а що це за свято?
    • Хмаринка теґів
    • Календар
    • Архів
    «    Квітень 2024    »
    ПнВтСрЧтПтСбНд
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
     
    Березень 2024 (1)
    Лютий 2024 (1)
    Грудень 2023 (2)
    Листопад 2023 (3)
    Жовтень 2023 (2)
    Вересень 2023 (1)

    Знайшли помилку?

    Виділіть слова з помилкою і натисніть Ctrl + Enter

    Під пильним поглядом Христа

    Що означає бути дорослим?


    Абсолютно немає заздрості до молоді. Щиро дивуюся, коли чую від дорослих людей мови про те, що вони заздрять молодому поколінню. Чому заздрити? Гормональним бурям, сліпому блуканню потемки, збиранню помилок і повільному накопиченню досвіду? По Феофану Затворнику, той, що пережив пору юності — це той, що перейшов через бурхливу річку. Він обертається назад і з вдячністю благословляє Бога. У європейкої думки існує вульгарне переконання в тому, що побут, що до невпізнання змінився, має бути пов'язаний з мораллю, що до невпізнання змінилася. Мов, якщо їздимо не на волах, а на Фольксвагені і перуть білизну не руки, а машина, то і останні сфери життя повинні так само радикально змінитися. Дуже небезпечна брехня. Звичайно, нове в житті є, але воно лише на поверхні. В глибині — добре забуте старе. Паломник не ходить пішки, а летить на літаку. Письменник не пише пером, а стукає по клавіатурі. Але той, що бажає спастися, виправитися, примиритися зобов'язаний докладати все ті ж зусилля, які додавалися для цього і в I, і в X, і в XVII століттях. Це ясно як білий день, але кожному новому поколінню, боюся, ця думка здаватиметься усе більш важкозрозумілою.

    З одного боку, ніжність душі і свіжість сприйняття можна забрати з собою в доросле життя. Це частина того, що називається «Будьте як діти». З іншого боку, є небезпека, що молодь так і не подорослішає. Дорослість — це не вік, не сліди бритви на щоках, не розмови басом. Дорослість — це відповідальність. Відповідальність за свої вчинки, слова, думки, зрештою, за інших людей, які від тебе залежать.

    Може, я упереджений або невірно інформований, але мені здається, що про відчуття відповідальності на сучасному світі можна говорити зі зростаючою тривогою, так само, як ми говоримо про небезпеки тероризму і забруднення довкілля. Ідеал сучасного суспільства гедоністичний, тобто направлений на здобуття насолод. Задоволення в ньому — це товар, і його купують. Таким чином, ідеальне життя — це гарний достаток, що дозволяє купувати якомога більше задоволень. У цю щільну схему шила не засунеш. Для вдумливості, жертвенності, самообмеження, самовиховання просто не залишається місця. І слова про це звучать як горлова мова чужоземця. Не життя, а просто якийсь м'ячик-стрибунчик у вселенських масштабах.

    У житті особи і суспільства є місце для особливого роду інерції. За інерцією люблять батьківщину націоналісти і комуністи, хоча тієї батьківщини, яку люблять, або ніколи не було, або сьогодні вже немає. За інерцією і з виглядом приреченого оре землю селянин, не одержуючий за це нормальних грошей. За інерцією борються за класичну моральність люди старших поколінь, частково тому, що грішити пізно, частково тому, що «не можу мовчати». Інерційна діяльність в світі людей цінується невисоко. Справжню ціну дають за осмислені і вольові дії. Над молоддю, в світі порваних зв'язків і зруйнованої спадкоємності, ніщо не немає достатності. Тому вони такі «відв'язні», ні на кого не схожі. Не тому, що гірші за всіх, а тому, що риштування зняли і лишилась самобудова. Як вони житимуть, якщо станеться голод або лихо національних масштабів? Чи підуть вони воювати, якщо Батьківщина скаже «треба»? Чи є у них таке поняття — Батьківщина?

    Саме вражаюче, що люди у миру — як дерева взимку. Всі замерзлі, все без листя, всі скорчені. І не зрозумієш, яке з них по весні дасть плід. Може, хтось з нинішніх байкерів або ростаманів в критичній ситуації виявиться не хлопцем, але мужом, буде здатний і на хоробрість, і на великодушність. Судити по одягу завжди небезпечно. Формальний пошук — в зачісці, в одязі, в музиці — може і відрізняє саму душу що шукає, що вагається, невдоволену дійсністю. Адже якщо прийняти буржуазні цінності, то потрібно акуратно зав'язувати галстук, стежити за зубами, щоб посміхатися сліпуче, акуратно приходити на роботу і робити кар'єру. З людей з такими інтуїціями важко з'явитися ченцеві, подвижникові. І ходити на проповідь в різні офіси буде приємно, але малоуспішно. Послухають уважно, поведуться ввічливо, чаєм напоюватимуть, але другий раз йти не захочеш. Краще ходити до тих, хто хоче іншої дійсності, кому тісно на величезному світі, як людині, що виросла із старого піджака.

    Є молодь, що потонула в розпусті і неподобствах. Про них потрібно молитися. Є молодь, що знайшла себе і що робить гроші. Ці другі не краще перших, тому що теж тонуть в розпусті і неподобствах, лише культурно і тайком. Про них теж потрібно молитися. І є молодь, що не знаходить себе в заданих координатах. І розпусничати соромно, і грошам поклонятися не хочеться. Ці релігійно талановиті. Ці — наші. Лише до них потрібно під'їхати на якійсь строкатій козі, якось купити їх перебірливу увагу, сказати їм щось відоме, але так, щоб вони сказали: «Це — нове». Загалом, молодь — це поле молитовної тривоги і місіонерської активності.

    Христу завжди є що сказати молоді. Адже Конфуцій — старий, і Лао-Цзи старий. У похилих роках Магомет, і Мойсею 120. На їх фоні Христос — це Юнак. І в Його словах, в Його особистому прикладі стільки революційної енергії і свіжою сили, що можна дивуватися, чому в храмах більше бабусь, ніж дівчат. Якщо молоді люди не знаходять в Христі відповідей на тих, що спалюють їх зсередини питання, то або молоді люди не знають Христа, або слухають Його крізь вату і розуміють неправильно. У будь-якому випадку, потенційно у нас є майбутнє. Адже кінець XIV століття на Русі був страшним лихоліттям, а православна Візантія часто-густо називала свою епоху останніми часом. І треба ж в цей час в холодній Русі знайтися хлопцю на ім'я Варфоломій (майбутній Сергій Радонезький), який особистим подвигом забарвив всю епоху в зелений колір своєї преподобності і дав всій країні поштовх до духовного відродження (у богослужебній практиці зелений колір тих, облачення священнослужителів і священних предметів вживається в свята на честь Пресвятої Трійці, Святого Духа і преподобних.)

    Юнаком безвусим був тайноспоглядач Іоан Богослов в період свого учнівства, юнаком відчув потяг до іншого життя, що не коливалося, Прохор — майбутній Серафим. У 11 років відчув непереборний потяг до чернецтва Іоасаф Білгородський. Немає перешкод думати, що звершене в XIV, XVIII, XIX століттях не може повторитися в XXI. Лише потрібно повернутися на початок нашого просторового слова про молодь.

    Потрібно більше відповідальності, зрілих думок, обдуманих вчинків. Крізь густий цивілізаційний накип потрібно пірнати на глибину сенсів (так пірнають ловці за перлами). Світ тому став строкатим і галасливим, як вулична жінка, що хоче зазвати до себе свіжу кров і молоду недосвідченість. Ось, одного дня дивився я у вікно будинку мого, крізь грати мої, і побачив серед недосвідчених, відмітив між молодими людьми безрозсудного юнака, що переходив площу. І ось — назустріч до нього жінка, у вбранні блудниці, з підступним серцем... галаслива і неприборкана. Безліччю ласкавих слів вона захопила його, м'якістю вуст своїх оволоділа їм. Негайно він пішов за нею, як віл йде на забій, і як олень — на постріл, доки стріла не пронизає печінки його. Отже, діти, слухайте мене і слухайте слова вуст моїх. Хай не ухиляється серце твоє на дорозі її, не блукай по дорогах її (Прит. 7, 6-25).

    Не блукайте по дорогах блудниць духовних і плотських, тому що ви молоді і сильні, гарячі і безкомпромісні. Тому що ви можете послужити Христу, і Він дивиться на вас пильно. Так само пильно дивиться на вас і спостерігач в командному штабі противника. Біжіть до Того, Хто любить вас, біжіть до Воскреслого з мертвих. Йому потрібні ваші сяючі очі і сильні руки. І Він вам потрібний більше, ніж в'язневі — свобода, більше, ніж спраглому вода.


    Українською перекладено за матеріалами сайту Отрок


    Джерело: Сайт ХРАМУ ВСІХ УКРАЇНСЬКИХ СВЯТИХ і Львівського молодіжного православного братства
    Сподобалося? Розкажи друзям:
    • Коментарі (0)
    • Facebook
    • Довідка
    Бажаєте висловитися?

    Рекомендуємо Вам авторизуватися, в цьому випадку ви зможете підписатися на коментарі до статей і бачити інформацію, приховану від анонімних відвідувачів. Без реєстрації на сайті, ви можете залишати коментарі через спеціальні плагіни.
    Вкладка Коментарі - стандартна форма сайту Hram.Lviv.UA
    Вкладка Facebook - дозволяє опублікувати відгук через Facebook.com